Değirmendereli, "Erdoğan hükümetinin getirdiği tarım sigortasının koca bir aldatmaca olduğunu sahada görüyoruz"

CHP Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli TBMM'de düzenlediği basın toplantısında başta Trakya'daki buğday, ayçiçeği ve çeltik üreticileri olmak üzere çiftçilerin içinde bulunduğu sorunlara değindi.

Kürsüye hastalık nedeniyle kararmış buğday başakları koyan Değirmendereli, çiftçinin maddi sıkıntılar içinde olduğunu, üretim yapamadığını, bir yandan da tarımsal hastalıklar ve kuraklıkla mücadele ettiğini, ancak hükümetin bu kesimin sorunlarına duyarsız kaldığını söyledi.

Çiftçinin sorunlarını ilettiği yetkililerin "Tarım sigortası var" diyerek, geçiştirdiklerini ileri süren Değirmendereli, çiftçinin gerekli primleri ödeyemediği için tarım arazilerinin büyük bölümünün sigorta kapsamının dışında olduğunu, sigorta eksperlerinin ise sorunların tespitinde çiftçiden değil, daha çok kurumlardan yana tavır aldığını ifade etti.

"Erdoğan hükümetinin getirdiği tarım sigortasının koca bir aldatmaca olduğunu sahada görüyoruz" diyen Değirmendereli, iktidarın tarım sektörüne yönelik palyatif çözümleri bırakıp yardım elini uzatmasını, dışa bağımlılığın önüne geçecek tedbirler almasını istedi.

    Perşembe, 26 Haziran 2014 10:55

Bağlantılı Konular