Kılıçdaroğlu: "Dünyayı tanıyan, Türkiye'yi tanıyan, yönetim gücü güçlü, iyi bir yönetici bu çerçevede bir aday belirledik"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu CHP İl Başkanları toplantısında, "Seçilecek aday temiz mi olacak, kirli mi olacak? Seçilecek kişi demokratik, laik, sosyal hukuk devletinden yana mı olacak yoksa buna karşı mı olacak? Kişi seçildikten sonra Türkiye'ye huzur mu gelecek, yoksa kaos ve kriz derinleşerek devam mı edecek? Biz bunları düşünerek, belli bir grubun, belli bir sınıfın, belli bir ailenin değil, büyük Türkiye'nin cumhurbaşkanı adayını seçeceğiz" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi'nde düzenlenen İl Başkanlar Toplantısı'nın açılışına katılarak, bir konuşma yaptı. Ağustos ayında cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılacağını hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Bu seçim dolayısıyla hepimizin çalışması gerekiyor ama daha fazla çalışması gerekiyor" dedi.

"Şu çok önemli; seçilecek aday, parlamenter sisteme mi inanacak, seçilecek başka bir rejime mi inanacak?" diyen Kılıçdaroğlu şunları söyledi;

"Bu çerçevede biz bir aday belirledik, Türkiye'nin huzuru, toplumsal barış için, parlamenter sistemin güçlendirilmesi için. Dünyayı tanıyan, Türkiye'yi tanıyan, yönetim gücü güçlü, iyi bir yönetici bu çerçevede bir aday belirledik. İmzaya açtık, önümüzdeki süreç içerisinde milletvekillerimiz imzalayacaklar ve teklifimizi yapacağız. Bizim arzumuz, bu ülkenin huzura kavuşması. Kavgadan çok çektik, millette çekiyor, kahvehanede oturan vatandaş da huzursuz. Biz huzurdan yanayız. Biz bir partiye genel başkan seçmiyoruz."

Büyük bir toplumsal uzlaşma ile bir cumhurbaşkanı seçmek istediklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Seçilecek kişinin de 'ben herkesin cumhurbaşkanı olacağım' demesini istiyoruz. Belli bir grubun, belli bir sınıfın, belli bir ailenin değil, büyük Türkiye'nin cumhurbaşkanı adayını seçeceğiz. O nedenle bu çerçevede olaya bakıp değerlendirmemiz gerekiyor" değerlendirmesini yaptı.

Basına kapalı bölümde il başkanlarının bütün sorularını da yanıtlayacağını hatırlatan Kılıçdaroğlu, saat 11.00'da ise Ekmeleddin İhsanoğlu'nun partiyi ziyaret edeceğini, MYK üyeleriyle kendisini ağırlayacaklarını söyledi.

"Bugüne kadar parlamentoda uzlaşmayla seçilen cumhurbaşkanları Türkiye'nin huzuruna hep katkı yapmışlardır" diyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Uzlaşmayla seçilmeyenler de maalesef yeni sorunlar yaratmıştır. Parlamentoda ağırlıklı olarak cumhurbaşkanları seçilirken, bütün siyasal parti liderleri bir araya gelmiş, oturmuş, konuşmuş ve tercihlerini buna göre yapmışlardır. Sonunda bir aday çıkmıştır ve o aday üzerinde belli bir uzlaşma sağlanmıştır. Bu çerçevede bizde ilk kez parlamento dışında büyük bir toplumsal uzlaşma ile Sayın İhsanoğlu'nu belirledik, ülkemize hayırlı olsun. Daha henüz adaylığı netleşmedi, malum onun bir takvimi var, o takvim içinde tekliflerde bulunacağız, resmileşecek ve ondan sonra da yolumuza devam edeceğiz."

    Perşembe, 26 Haziran 2014 10:47

Bağlantılı Konular