Ayaydın, Milli Eğitim Bakanı Avcı hakkında suç duyurusunda bulundu

CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve bakanlık bürokratları hakkında "idari yargı kararını uygulamayarak görevi kötüye kullanma" gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduğunu bildirdi.

Aydın Ayaydın, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, 2013 yılında yapılan SBS'de Almanca ve Fransızca soru kağıtlarının İngilizce cevap anahtarıyla değerlendirildiğini için yanlış sonuçlar elde edildiğini belirterek, bununla ilgili soru önergesine Bakan Avcı'nın cevap vermediğini iddia etti.

Bunun üzerine Ankara 18. İdare Mahkemesi'ne yürütmenin durdurulması talebiyle bir dava açtığını ve mahkemenin 2013 SBS sonuçlarının yürütmesini durdurduğunu ifade eden Ayaydın, şunları kaydetti:

"Bakanlık bu karara itiraz etti ama mahkeme o itirazı da reddetti. Daha sonra 18. İdare Mahkemesi 2013 yılı SBS sonuçlarının iptaline ilişkin kesin kararını verdi. Buna rağmen Bakan Avcı ve bakanlık bürokratları hukuku çiğneyerek bu idari kararını uygulamadı. Anayasamızda, yasal mevzuatta idari yargı kararlarının uygulanmaması görevi kötüye kullanma suçunu tarif etmektedir. Bu nedenle dün Bakan Avcı ve bu konuyla ilgili bakanlık bürokratları hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundum. Görevlerini kötüye kullanan Avcı ve bakanlık bürokratları hakkında gerekli soruşturmanın açılmasını ve cezai işlemin uygulanması talebinde bulundum."

    Çarşamba, 09 Temmuz 2014 09:43

Bağlantılı Konular