Kuşoğlu, TKİ Genel Müdürlüğünün sözleşmeleri usulsüz bir şekilde uzattığını söyledi

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğü'nün, Soma'da facianın yaşandığı maden dahil olmak üzere birçok alanda sözleşmeleri süresinden önce, zamanı gelmeden, yönetim kurulu kararı olmaksızın ve ihale yapmaksızın uzattığını belirtti.

Bülent Kuşoğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Soma'daki facianın öncesi ve sonrasında kamuda yaşananların da bir facia olduğunu belirterek, bu konular hakkında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın yanıtlaması istemiyle 4 sonu önergesi verdiğini bildirdi.

TKİ Genel Müdürlüğü'nün, Soma'da facianın yaşandığı maden dahil olmak üzere birçok alanda sözleşmeleri süresinden önce, zamanı gelmeden, yönetim kurulu kararı olmaksızın ve ihale yapmaksızın uzattığını belirten Kuşoğlu, "bunun bir devlet faciası, hukuku ve devleti ayaklar altına almak olduğunu" söyledi.

TKİ'nin ayrıca şirketlerle danışıklı temlik organizasyonları yaptığını iddia eden Kuşoğlu, "Sürekli olarak bankalardan kredi alıp, temlik veriyorlar. TKİ'den olan alacaklarını temlik ediyorlar" dedi.

Şu anda TKİ Genel Müdürlüğü'ne Soma Kömürleri A.Ş.'nin 300 milyon liralık bir temlik müracaatı olduğunu belirten Kuşoğlu, "Soma Kömürleri A.Ş'nin iki madeni de iki kömür sahası da kapatıldı. Çalışmıyor. Neye istinaden 300 milyon liralık bir temlikname düzenleniyor ve TKİ de bunu kabul ediyor, kabul etmek üzere şu anda" diye konuştu.

Bunu "tam bir rezalet" olarak niteleyen Kuşoğlu, bu temlik organizasyonlarına karşı çıkan işletme dairesi başkanının görevden alındığını söyledi.

Konunun soruşturulması, müfettiş gönderilmesi gerektiğini ifade eden Kuşoğlu, "Denildiğine göre Bakan bir müfettişi sürekli olarak bu konularla ilgili görevlendiriyor ama giden müfettiş konuları kapatıyor. TKİ Genel Müdürü'nün 'Bakan akıllı adamdır beni kollar yoksa onun da başına bir şeyler gelir' şeklinde söylediği iddia edilen söz var. Bu tür tehditler yapılıyor" dedi.

Bülent Kuşoğlu, yaptığı basın toplantısını aynı zamanda bir suç duyurusu olarak ilan ettiğini ve savcıların gereğini yapması gerektiğini belirtti.

    Perşembe, 26 Haziran 2014 13:59

Bağlantılı Konular