"Hükümet bir an önce sağduyulu yaklaşımla, insanı kucaklamayı esas alan dış politika izlemeli"

CHP'nin TBMM Dışişleri Komisyonu üyeleri, İstanbul Milletvekilleri Osman Korutürk ve Ayşe Eser Danışoğlu ile Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Basın Toplantısında değerlendirmelerde bulunan Isparta Milletvekili Öner, Hükümet'in bir an önce sağduyulu yaklaşımla yurt içi ve yurt dışında, her mezhep, kökenden insanı kucaklamayı esas alan dış politika izlemesi gerektiğini ifade etti.

TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi, Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner, Cumhurbaşkanı seçimi öncesinde, "Musul'daki rehineler kurtarıldı" şeklinde şov hazırlığında olunduğunu savunarak, "Hükümet, bu tür şovlardan, kahramanlık destanı ve senaryosu yazmaktan vazgeçmelidir" dedi.

Musul Başkonsolosu'na "teslim ol" talimatı verildiğini söyleyen Öner, "Bunlar nasıl olsa bizim çocuklar, hallederiz" anlayışının egemen olmasından kuşku duyduklarını söyledi.

Ali Haydar Öner, "Cumhurbaşkanı seçimi öncesinde rehineler kurtarıldı diye yeni bir büyük şov hazırlığında oldukları anlaşılıyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin temel çıkarlarının böyle şova alet edilmesi, kimsenin yararına değildir. Hükümet, bu tür şov, gösterilerden kahramanlık destanı ve senaryosu yazmaktan vazgeçmelidir" diye konuştu.

Korutürk, Dışişleri Komisyonu Başkanı'na, bir hafta önce, toplantı öncesinde Musul'daki gelişmeleri görüşmek için özel gündemle toplantı yapmasını istediklerini anlattı. Korutürk, başkanın, "Bunu değerlendireceğim" şeklinde geçiştirdiğini görünce TBMM İçtüzüğü'nün 26. maddesi uyarınca, CHP, MHP ve HDP'li üyelerin imzasıyla Musul ile ilgili özel gündemli toplantı talep ettiklerini belirtti.

Komisyon Başkanı'nın, imzalarla yapılan başvuru sonrası İçtüzük gereği, komisyonu özel gündemle toplamak zorunda olduğunu belirten Korutürk, ancak bunun yapılmadığını ifade etti. Korutürk, Dışişleri Bakanlığı'nın, bunu "uygun görmemesi" şeklinde bir açıklama yapıldığını kaydederek, "TBMM'nin, yasama organının bir işlemine, yürütmenin bu şekilde müdahale etmesi kuvvetler ayrılığına aykırı. Dışişleri Bakanlığı'nın böyle bir yetkisi yoktur"
dedi.

    Perşembe, 26 Haziran 2014 13:51

Bağlantılı Konular