Kart, Başbakan Erdoğan'ın İsviçre'de hesapları olduğu iddialarını dile getirdi

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsviçre'de hesapları olduğu iddialarını gündeme getirerek, "Aile bireylerinin yönetiminde bulunduğu bir vakfa yapılan 100 milyon dolarlık bağışın kaynağını açıklayamayan birisi, cumhurun başkanı ve devletin başı olmamalıdır" dedi.

Başbakan'ın haksız mal varlığına ilişkin iddiaların 2010'dan önce de olduğunu savunan Kart, bu iddiaların 2010'dan sonra uluslararası boyut kazandığını ifade etti. Kart, bu konuyla ilgili daha önce verdiği soru önergelerini anımsattı.

Atilla Kart, "4 yıldan bu yana Başbakan ve aile bireylerinin, Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu'nun 19. maddesi kapsamında yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğini öğrenmeye çalışıyoruz. 2010'dan evvelki iddia ve bulgular bir tarafa; bu tarihten sonra ortaya çıkan iddialar, ciddi ve somut bulgulara dayalıdır. Türkiye kamuoyu, Başbakan Erdoğan'ın şahsı ve aile bireyleriyle ilgili mal varlığı hakkındaki suçlamaların açıklık kazanmasını haklı olarak bekliyor" ifadelerini kullandı.

Wikileaks belgelerinde Başbakan Erdoğan hakkında iddialar yer aldığını, bu iddialara karşın davalar açılacağının söylendiğini kaydeden Kart, "Aradan geçen 4 yıla rağmen bugüne kadar neden hiç bir yargı yoluna başvurulmamıştır?
Başbakan'ın öfkelenmesi, celallenmesi her zaman olduğu gibi günü kurtarmaya yönelik bir gösteri miydi?" diye sordu.

Atilla Kart, şöyle konuştu; "Kendisi ve aile bireyleri hakkında böylesine ağır ve yüz kızartıcı suçlamalar bulunan bir kişinin, bu şaibeleri gidermeden Cumhurbaşkanlığına aday olması halkımıza karşı saygısızlık anlamına gelir. Aile bireylerinin ve AKP'li milletvekillerinin yönetiminde bulunduğu bir vakfa, yurtdışından yapılan 100 milyon dolarlık bağışın kaynağını ve illiyetini açıklayamayan, bu şaibeyi ortadan kaldırmayan birisi, cumhurun başkanı ve devletin başı olmamalıdır"

Atilla Kart, gazetecilerin çözüm süreci tasarısıyla ilgili soruları üzerine, bu paketin pratik anlamda uygun bir tasarı olmadığını, daha çok Hükümet kadrolarının güvence altına alınmasına yönelik düzenlemeleri içerdiğini söyledi.

    Perşembe, 26 Haziran 2014 13:27

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica