Basın İlan Kurumu'nun Erdoğan propagandası TBMM gündeminde

Süleyman Çelebi: "Basın İlan Kurumu son zamanlarda gerek sitesinde gerek binalarında sadece AKP'nin reklamını yapmaktadır."

CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, Basın İlan Kurumu ve kurumun İstanbul Cevizlibağ'daki binasına Recep Tayyip Erdoğan'ın afişlerinin asılmasıyla ilgili yazılı bir önerge verdi. Çelebi'nin önergesi ve yazılı olarak yanıtlanması talebiyle Bülent Arınç'a yöneltiği sorular şöyle:
"1961'de ülkede yaşanan siyasi olaylardan dolayı fikir ve görüş ayrımı yapılmaksızın tarafsız ilan dağıtmak için basın özgürlüğünün ortadan kalktığı koşullarda kurulmuş olan, Basın İlan Kurumu son zamanlarda gerek sitesinde gerek binalarında sadece AKP'nin reklamını yapmaktadır. Sadece gazete ilanı vermek için kurulan bir kurum olan Basın İlan Kurumu'nun İstanbul Cevizlibağ'da bulunan binasının dört bir yanının Cumhurbaşkanı adayı, AKP genel başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın afişleriyle donatılması bu kurumun kuruluş ilkelerine ve tarafsızlığına aykırıdır. Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklama yapmasından sonra TRT dâhil halkın vergileriyle faaliyetlerini sürdüren kurumların bile tarafsızlığını yitirmesi ve iktidarda olan partinin propagandasını yapması adaletsizliktir. Bu nedenle;
1- Basın İlan Kurumu'nun kuruluş amacı nedir?
2- Basın İlan Kurumu'nun internet sitesi ve reklamlarında üç Cumhurbaşkanı adayı arasında sadece Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan'ın propagandasını ve haberini yapması Basın İlan Kurumu'nun kuruluş amacı ve ilkeleriyle çelişmez mi?
3- Bahçelievler Cevizlibağ'da bulunan Basın İlan Kurumu'nun dört bir yanının Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Milli Güç Milli İrade" afişleriyle donatılması Basın ve İlan Kurumu'nun görevleri dahilin de midir?
4- Cevizlibağ'da bulunan binanın ya da Basın İlan Kurumu'na ait binaların siyasi partiler tarafından kullanılması hangi izne tabidir? Basın İlan Kurumu'na siyasi partiler, afişler ve ilanlar için her hangi bir bedel ödemişler midir?
5- Basın İlan Kurumu yönetim kurulu üyeleri nasıl belirlenmektedir? Üyeler arasında hükümetin atadığı kaç üye vardır?
6- Basın İlan Kurumunun bundan sonraki faaliyetlerinde basın özgürlüğü ve eşitlik ilkesini gözetecek uygulamaları yapması ve kuruluş saiklerine uygun faaliyetler sürdürmesi için hangi önlemleri almayı düşünüyorsunuz?"

Haber: Gerçek Gündem

    Salı, 08 Temmuz 2014 12:25

Bağlantılı Konular