Tanrıkulu: “Böylesine korkunç bir olay hakkında herhangi bir idari işlem yapılacak mıdır?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Efkan ALA tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. Sezgin TANRIKULU
CHP İstanbul Milletvekili

Diyarbakır'da 2011-2013 yılları arasında şu an 6 yaşında olan M.E, 7 yaşında olan G.S.E. ve 10 yaşında olan Z.H.E. isimli üç kardeşin, Yenişehir ve Eğil İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli üç polis memuru tarafından tecavüze uğradığı basına yansımıştır. Olay, çocukların maruz kaldıkları sistematik istismarı babaları M.N.E.'ye anlatmalarıyla ortaya çıkmıştır.
M.N.E.'nin olayı yargıya taşıması üzerine yapılan soruşturmada ise çocukların beyanları dikkate alınmaksızın "takipsizlik" kararı verilmiştir. Söz konusu olayın zanlıları olan polis memuru F.B., İlçe Emniyet Amiri A.Ç. ve Şube Müdürü O.K hakkında yürütülen soruşturmanın takipsizlikle sonuçlanması, tam anlamıyla bir skandal olduğu halde gerek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gerekse İçişleri Bakanlığı bu konuda sessiz kalmıştır. Çocukların beyanlarına göre söz konusu polis memurları kendilerini uyuşturucu madde kullanmaya zorlanmış ve fiziksel şiddetlerine maruz kalmışlardır.
19 Haziran 2013 tarihinde psikolog eşliğinde başından geçenleri Diyarbakır Çocuk Savcısı Kenan Yıldırım'a anlatan çocuklar, kendilerine tecavüz eden polis memurlarının adreslerini vermiş ve bu adreslerden birinin polis memuru O.K.'a ait olan İç Ofis Polis Lojmanları'ndaki evi olduğu anlaşılmıştır. Çocukların aynı zamanda üç polis memuru tarafından Eğil İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne de götürülerek tecavüz edildiği savcılık ifadelerinde ortaya çıkmıştır. Ayrıca 10 yaşındaki Z.H.E.'nin, yaşadıklarının bir bölümünü günlüğüne yazdığı da basına yansımıştır.

Bu bağlamda;
1- Böylesine korkunç bir olay hakkında herhangi bir idari işlem yapılacak mıdır?
2- Üç yıl boyunca devam eden sistematik tecavüze, istismara kaç polis memuru karışmıştır? Halen aynı yerde görev yapmaktalar mı?
3- İsmi geçen polis memurları F.B, A.Ç. ve O.K. görevde tutulmaya devam edilecek midir?
4- Zanlı polis memurları şu anda nerede, hangi kademelerde görev yapmaktadırlar?
5- Çocuklarının maruz kaldığı tecavüzleri yargıya taşıyan baba kimler tarafından tehdit edilmiştir? Bununla ilgili bir soruşturma başlatılacak mıdır?
6- Adli Tıp Kurumu'nun söz konusu olay konusunda polis memurlarını korumaya yönelik bir rapor sunduğu iddiaları doğru mudur?
7- Söz konusu olayın adli merciler tarafından tekrar ele alınarak zanlıların en ağır biçimde cezalandırılması için gerekli soruşturma yürütülecek midir?
8- Cinsel istismara maruz kalan çocukların ve olayı yargıya taşıdığı için tehdit edildiğini ifade eden babanın korunması için herhangi bir girişimde bulunulacak mıdır?
9- Bu korkunç olayın zanlısı olan polis memurları kimler tarafından korunmuştur?
10- Üç yıl devam eden sistematik tecavüzden, zanlıların sıralı amirlerinin haberlerinin olmaması mümkün müdür? Olaya göz yuman amirler hakkında ayrıca bir idari soruşturma başlatılacak mıdır?"

    Çarşamba, 09 Temmuz 2014 11:02

Bağlantılı Konular