Akkaya: "AKP Hükümetinin Şişecam grevini "genel sağlığı bozduğu" gerekçesiyle ertelemesi akıllara ziyandır"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, AKP hükümetinin Şişecam grevini 60 gün süreyle ertelemesi üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

Akkaya'nın açıklaması şöyle:
"Pencere, otomobil camı, çay ve su bardağı ile meşrubat şişesi üreten Şişecam Fabrikalarında Kristal-İş Sendikasının 10 fabrikada; 5800 işçi ile 7 gündür uyguladığı grevin; "Milli Güvenlik ve Genel Sağlığı bozucu olması" sebebi iddia edilerek; grevin ertelenme kararının alınması akıllara ziyandır.

Soma'da 301 Madencinin sağlığını koruyamadığı için madencilerimizin ölümlerine sebep olanların almış oldukları grev erteleme kararı; bu kararı alanların akıl sağlığının yerinde olmadığının da bir göstergesidir.

İktidara geldiği 2002 yılından bu yana çalışma hayatında olumlu tek bir katkısı olmayan AKP Hükümeti; taraflar arasında uzlaşma adına arabulucu olması gerekirken; aksine bir tarafın lehine karar alınmasını sağlamıştır. Bu karar ile iş barışı sağlanamayacağı gibi; aksine iş barışı süreci baltalanmış; cam işçilerinin haklarının gasp edilmesine göz yumulmuştur. Alınan bu karara rağmen; İşveren ve Kristal-İş Sendikası'nın bir araya gelerek;  5800 işçinin hakkını teslim eden bir anlaşmaya varmaları gerekmektedir. Bu durum sayesinde dünya markası olan Şişecam'a olumlu katkı sağlanacağı gibi; dünya markası yaratılmasında emeği ve alın teri tartışılmaz olan; Şişecam işçisine de hakkı teslim edilmiş olacaktır"

    Cuma, 27 Haziran 2014 10:31

Bağlantılı Konular