Akkaya, "İhsanoğlu sadece CHP'nin değil, büyük bir toplumsal uzlaşmanın da adayıdır"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, Cumhuriyet Halk Partisi Muğla İl Başkanlığı tarafından düzenlenen Muğla İl Danışma Kurulu Toplantısına katılarak gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Muğla Menteşe Konak Altı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Akkaya; Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili olarak halkı birbirine düşman eden, kutuplaştıran, düşmanlaştıran anlayışın ve nefret siyasetinin durdurulması için; yok edilen hukuk devletinin yeniden inşası için, zedelenen temel insan hak ve özgürlüklerinin yaşatılabilmesi için herkesi kucaklayacak bir Cumhurbaşkanı'na ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Türkiye'nin; Cumhuriyetin temel değerlerine sahip çıkacak bir Cumhurbaşkanı'na özlemi olduğunu söyleyen Akkaya; Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu'nun; 81 il Başkanının tam desteğini alması dışında; sadece CHP'nin değil, büyük bir toplumsal uzlaşmanın da adayı olduğunu önemle vurguladı.

6 Maddelik Çözüm Tasarısı ile ilgili olarak; CHP'nin; temel insan hak ve özgürlüklerinin tüm etnik kimlikleri kucaklayacak bir düzenlemeyle kanunlaştırılması için tasarılar hazırladığını belirten Akkaya; "Herkesin temsil edildiği akil insanlar heyeti kurulması, faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması, AB nezdinde imzalanan yerel yönetimler özerklik şartının üniter yapıyı bozmadan yerine getirilmesi vb. için çalışmalar yaptık; ancak ellerinin tersiyle itildik" dedi. Çözüm için tüm partilerin devreye girmesi gerektiğini ifade eden Akkaya; tasarı her ne kadar meclise gelmiş olsa da; bunun Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi yapılmasının samimiyetten uzak olduğunu gösterdiğini sözlerine ekledi.

Akkaya dış politika hususunda; Komşularımızla sorunlu olunduğu; iç güvenliğimizin ve vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin tehdit edildiği bu süreçte; Musul Başkonsolosluğunda çalışanların ve 31 Türk şoförünün 18 gündür rehin tutulmasının kelimenin tam anlamıyla beceriksizlik olduğunu belirtti ve bu süreçle ilgili yayın yasağı konulmasının da Temel İnsan Hak ve Özgürlüklerini orantısız bir şekilde kısıtlayan bir anlayış olduğunu; hukuki dayanaktan uzak olan bu yasağın acilen kaldırılması gerektiğini söyledi.

Emek cephesine de değinen Akkaya; Soma'da kar hırsı uğruna 450 çocuğun yetim kalmasının arkasında; sendika, siyaset ve sermayenin insana değer vermeyen anlayışının olduğunu belirtti. Diğer yandan Pencere, otomobil camı, çay ve su bardağı ile meşrubat şişesi üreten Şişecam Fabrikalarında; Kristal-İş Sendikasının 10 fabrikada; 5800 işçi ile 7 gündür uyguladığı grevin; "Milli Güvenlik ve Genel Sağlığı bozucu olması sebebi iddia edilerek;  ertelenme kararının alınmasını da akıllara ziyan olarak değerlendirdi"

Yatağan ve özelleştirmeler ile ilgili; "Son 10 yılda özelleştirme girdisi 50 milyar $ iken özelleştirmeler sonucu yeni işyerleri kurulmamış, işsizlik azalmamıştır. Tam aksi olmuş işçiler işsizlikle terbiye edilir hale gelmiştir" diyen Akkaya; buna örnek olarak Seyit Ömer Linyit İşletmesi, Soma Kömür Ocakları ve Yatağan'ı verdi. "Sadece arsa ve gayrimenkul değerleri milyarlarca dolar eden termik santrali ve maden sahalarında; başta özelleştirilenler olmak üzere stratejik konumda olan santraller ve madenlerin kamulaştırılmasının tekrar gözden geçirilmesi gerekir" diyen Akkaya; konuşmasının sonunda Muğla İl Danışma Kurulu'na başarılar diledi.

    Pazar, 29 Haziran 2014 16:21

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica