Ağbaba, "Çocuklar ve ağır hasta mahpuslar cezaevlerinde unutuluyor, görmezden geliniyor"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi Temsilcileri ve Hasta Mahpus Yakınları'nı TBMM'de kabul etti. Dernek temsilcilerinin ve hasta mahpus yakınlarının taleplerini ve çözüm önerilerini dinleyen Ağbaba, CHP Cezaevleri İnceleme ve İzleme Komisyonu olarak bugüne kadar yapmış oldukları faaliyetler hakkında da bilgi verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 29 sivil toplum kuruluşunun biraraya gelerek oluşturduğu Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi ile TBMM'de yaptığı görüşmede, Ağbaba "Dört duvar arasında küçücük çocukların yaşadıkları zulmü kendi gözlerimle gördüm. Çocuk cezaevlerinde yaşanılan taciz, tecavüz ve hak ihlalleri önlenemiyor. Bakanlık çocukları cezaevinde koruyamıyor. Mevcut çocuk cezaevlerinin kapatılarak, yerine çocukları topluma yeniden kazandırma merkezleri olarak tasarlanacak yeni yapıların kurulması gerekiyor" dedi.

Hasta mahpusların serbest bırakılması için Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevi'nden Ankara'ya yürüyen hasta mahpusların yakınları ile de görüşen Ağbaba, hasta mahpusların cezaevinde ölüme terk edildiğini söyledi. CHP Cezaevleri İnceleme ve İzleme Komisyonu olarak cezaevlerindeki hasta mahpus ile görüştüklerini ifade eden Ağbaba, 2013'ün Mart Ayında Hasta Mahpuslar Raporu'nu yayınladıklarının altını çizdi. Kendi kendine cezaevlerinde yaşamlarını idame ettiremeyecek hasta mahpusların derhal salıverilmesi için Meclis çatısı altında da birçok kez girişimde bulunduklarını söyleyen Ağbaba, vermiş oldukları kanun tekliflerinin sürekli olarak AKP tarafından reddedildiğini hatırlattı.

Ağbaba, iki gün boyunca yapmış olduğu toplantılar sonrasında, Türkiye'de ceza ve infaz sisteminin topyekün yenilenmesi gerektiğini söyleyerek özellikle ağır hasta mahpusların derhal salıverilmesi için CHP olarak ellerinden geleni yapmayı devam edeceklerini söyledi. Ağbaba, ayrıca ceza infaz sisteminde yapılacak reform dahilinde, çocuk cezaevlerinin kapatılarak, bu yerlerin çocukları topluma kazandırma merkezi olarak yeniden inşa edilmesi gerektiğini söyledi.

    Pazar, 29 Haziran 2014 15:51

Bağlantılı Konular