Loğoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti'nin temel ilkesine aykırı davranışını kınıyorum"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu: "Hangi gerekçe ile olursa olsun, 'Ekmeleddin İhsanoğlu'nu beğenmiyoruz, onun için şöyle yapacağız, böyle yapacağız' şeklinde adayımız aleyhin tecelli edecek her davranış, AKP'nin adayının ekmeğine yağ sürecek ve ülkenin katıksız bir dikta rejimine sürüklenmesine yol açacaktır"

"Irak'ın parçalanmasına yeşil ışık yakan bir AKP'nin, Türkiye Cumhuriyeti'nin temel ilkesine aykırı davranışını kınıyorum"

CHP Genel Başkan Yardımcısı FarLoğoğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Almanya'daki temasları hakkında bilgi veren Loğoğlu, çok farklı kesimlerle biraraya gelerek, önce dinleyerek sonra partilerinin görüşlerini aktardıkları yararlı bir ziyaret olduğunu söyledi.

Irak'daki gelişmelere de değinen Loğoğlu, "Maalesef vatandaşlarımız hala tutsak. Bu konunu üzerine fazla gitmiyoruz. Çünkü iktidar partisi ağzımızın içine bakıyor, 'muhalefet birşey söyler de ben bu sorumluluktan biraz daha kaçabilir miyim?' diye. Ellerine ne ufak bir koz vermek istemiyoruz. Onun için tek öncelik, tek hedef 'bu vatandaşların serbest bırakılması' diyoruz. Ve konuyu orada bırakıyoruz. Ama unutmadığımızı da bilmenizi istiyorum" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "ümmet parçalanıyor" diye feryat ettiğini, bunun tam karşısında ise AKP Sözcüsü'nün komşu ülke Irak'ın parçalanması konusunda sevinç çığlıkları attığını söyleyen Loğoğlu, "Ben soruyorum, acaba Başbakan'ın bu hezeyanı, hilafetin ilanını elinden alınmış bir fırsatmış gibi görüyor da bunun için mi biraz sinirleniyor? Buna herhalde kendisi cevaplandıracaktır" ifadelerini kullandı.

Irak'ın toprak bütünlüğünün, birliğinin, egemenliğinin korunmasının önemine işaret eden Loğoğlu, şöyle konuştu:

"Türkiye Cumhuriyeti'nin fabrika ayarlarında, özellikle Türkiye Cumhuriyeti'nin dış politika temel ilkelerinde nasıl ki biz kendi toprak bütünlüğümüz, bağımsızlığımız, ulusal birliğimiz ve egemenliğimiz konusunda büyük bir duyarlılık içinde hep olagelmişiz ve olmaya devam ediyoruz, biz komşu ülkelerin tamamının da toprak bütünlüklerinin, egemenliklerinin, bağımsızlıklarının korunması konusunda asla taviz vermeyen, geri gitmeyen, soru işaretleri yaratmayan, tutarlı, net bir tutum içinde olunması gerektiğini söyleyen bir partiyiz. Dolayısıyla Irak'ın parçalanmasına yeşil ışık yakan bir Adalet ve Kalkınma Partisi'nin, Türkiye Cumhuriyeti'nin bu temel ilkesine aykırı davranışını kınıyorum. Ama bunu sadece AKP yapmıyor, bölgede bir ülke daha yapıyor. Kim o? İsrail. İsrail, Irak'ın parçalanmasına, orada bir başka devletin kurulmasına alkış tutuyor. Sonuç olarak ne görüyoruz? Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı ile İsrail Türkiye'nin komşularının parçalanması konusunda aynı politikayı izliyor. Bunu Türk halkının bilgisine, vicdanına sunuyorum."

Loğoğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Irak konusundaki açıklamalarını da eleştirdi.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Loğoğlu, çözüm süreci kapsamında TBMM'ye getirilen yeni yasa tasarısını eleştirdi. Tasarının süreç kapsamında hukuki ve idari sorumlulukları ortadan kaldırdığını savunan Loğoğlu, bunun bir hukuk devletinde olamayacağını ifade etti.

Loğoğlu, CHP ve MHP'nin cumhurbaşkanı adaylığı için Ekmeleddin İhsanoğlu adına başvuru yapması ve ardından bazı milletvekillerinin alternatif aday için imza topladığının hatırlatılıp değerlendirmesinin sorulması üzerine ise şunları söyledi:

"Bu girişim CHP'lilik ruhuna ve CHP'nin tüzüğünde disiplin anlamında yer alan esaslara aykırı bir davranıştır. Hem partililik ruhuna, hem parti disiplinine aykırıdır. Biz, bu milletvekili arkadaşlarımızın büyük uzlaşmanın adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu konusundaki kaygılarını, dinleyerek, bilgilenerek, bilenlerden dinleyerek ve vicdanlarına başvurarak, aşacaklarını temenni ederiz, bunu bekleriz. Biz parti içinde bir ayrışma olmasını istemeyiz. Bu arkadaşlarımızda bu ülkeye gönül vermiş insanlardır. Dolayısıyla bu kaygılarını aşmasını bekleriz."

Cumhurbaşkanlığı seçiminde esas olanın akıl, vicdan ve uzak görüşlülükle vatandaşların oy verebileceği kazanacak bir adayın belirlenmesi olduğuna, CHP'nin de bunu yaptığına işaret eden Loğoğlu, "Hangi gerekçe ile olursa olsun, 'Ekmeleddin İhsanoğlu'nu beğenmiyoruz, onun için şöyle yapacağız, böyle yapacağız' şeklinde adayımız aleyhin tecelli edecek her davranış, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin adayının ekmeğine yağ sürecek ve ülkenin katıksız bir dikta rejimine sürüklenmesine yol açacaktır" diye konuştu.

    Pazartesi, 30 Haziran 2014 14:46

Bağlantılı Konular