"Öğrenci yurtları, Recep Tayyip Erdoğan'ın aile vakfı TÜRGEV'e mi devredilecek?"

Sezgin Tanrıkulu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya sordu: "Paralel yapı algısı oluşturularak kapatılmaya çalışan dershaneler, daha sonra Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı tarafından bir tekelleşme ile yeni bir rant alanı sağlanması için mi kapatılmak istenmektedir?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin TANRIKULU
CHP İstanbul Milletvekili

1- Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı Berrat Albayrak'ın dershane işine girmek için 9 Nisan 2014 tarihinde İstanbul Ticaret Odası'na 918267/0 Sicil No.su ile kaydı yaptırılan BTİ Eğitim Kurumları Ticaret A.Ş. ünvanlı bir şirket kurduğu doğru mudur?
2- Söz konusu şirketin 9 Nisan 2014 tarihinden itibaren okul, yatılı okul, meslek okulu, kurs, hazırlık dershanesi, hazırlık sınıfı, özel öğrenci yurdu açmak için Milli Eğitim Bakanlığı’na yaptığı başvurular bulunmakta mıdır?
3- Bulunmaktaysa, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından BTİ Eğitim Kurumları Ticaret A.Ş. 'ye hangi okul, yatılı okul, meslek okulu, kurs, hazırlık dershanesi, hazırlık sınıfı, özel öğrenci yurdu açma izni verilmiştir?
4- AKP'nin dershaneleri kapatma yönündeki ısrarı dershanelerin daha sonra yandaşları tarafından tekrar açılması planından mı kaynaklanmaktadır?
5- Paralel yapı algısı oluşturularak kapatılmaya çalışan dershaneler, daha sonra Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı tarafından bir tekelleşme ile yeni bir rant alanı sağlanması için mi kapatılmak istenmektedir?
6- Öğrenci yurtları, Recep Tayyip Erdoğan'ın aile vakfı TÜRGEV'e, dershanelerde Recep Tayyip Erdoğan'ın aile şirketi veya şirketlerine mi devredileceklerdir?
7- Yönetim Kurulu Başkanı ve şimdilik tek hissedarının Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak olduğu BTİ Eğitim Kurumları Ticaret A.Ş adlı şirketin 9 Nisan 2014 tarihinden itibaren Kamu kurum ve kuruluşlarından almış olduğu iş ve hizmetler bulunmakta mıdır?
8- Bulunmaktaysa BTİ Eğitim Kurumları Ticaret A.Ş'ye iş ve hizmet alımları için hangi kamu kurum ve kuruluşlarından ne kadar tutarlarda ödemeler yapılmıştır?"

    Perşembe, 03 Temmuz 2014 13:35

Bağlantılı Konular