"Barışın ve kardeşliğin gelişmesi ve zedelenmemesi için hepimizin dikkat etmesi gerekiyor"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Hekimhan Belediye Başkanı Ali Seydi Millioğulları'nı ziyaretinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Ortadoğu'da yaşanan gelişmelere değinerek, "Suriye, Irak, ve Mısır'a baktığınız zaman Türkiye'nin kıymeti bir kez daha ortaya çıkıyor" diye konuştu.

Birlik ve beraberliğin önemine dikkati çeken Ağbaba, "Barışın ve kardeşliğin gelişmesi ve zedelenmemesi için hepimizin dikkat etmesi gerekiyor. Bunun için bizim bu kardeşlik ve barış kültürüne çok ihtiyacımız var" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, cumhurbaşkanı adayları Ekmeleddin İhsanoğlu'nun sadece CHP'lilerin değil, barışa, demokrasiye ve laik-demokratik cumhuriyete inanan herkesin desteklemesi gereken bir aday olduğunu belirterek, "En önemli özelliği, parlamenter rejime inanması. En önemli özelliği, laik ve demokratik cumhuriyetin değerini ve kıymetini bilmesidir" şeklinde konuştu.

Kardeşlik hukukunu ve barışı sağlayacak bir cumhurbaşkanına ihtiyaç olduğunu savunan Ağbaba, cumhurbaşkanının sadece kendi oylarıyla seçilmeyeceğini, bunun için de büyük uzlaşıyla MHP başta olmak üzere bazı siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin desteğini aldıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı seçiminde iki rakipleri olduğunu dile getiren Ağbaba, şunları söyledi:
"Biz, iki rakiple uğraşıyoruz. Biri AKP, biri de bizimle zaman zaman yol yürüyen arkadaşlar. Önümüzdeki dönem bizi dizayn etmek için adayımız hakkında çok türlü laflar söylüyorlar. O bizim adayımız için konuşan insanların maalesef Recep Tayyip Erdoğan hakkında da tek kelime söylemediklerini belirtmek istiyorum. Biz sonuna kadar adayımızın kazanması için destek olacağız. Çok zor bir noktadayız. Devleti arkasına almış bir Başbakan var. Medyası, iş adamı, polisi, savcısı, askeri, herkesi arkasına almış, onları siyasallaştırmış bir Başbakan var. Buna karşı mücadele edeceğiz."

Ziyarette, Ağbaba'ya CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ve Erzincan Milletvekili Muharrem Işık eşlik etti.

    Pazartesi, 07 Temmuz 2014 12:16

Bağlantılı Konular