"TBMM Başkanı da Başbakan'ın malvarlığının araştırılmasını engelleme arayışına girmiştir"

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in, Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın malvarlığının araştırılmasını engelleme arayışına girdiğini ifade etti.

CHP Konya Milletvekili Atila Kart, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsviçre'de olduğu iddia edilen banka hesapları ile ilgili daha önce soru önergesi verdiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan ve aile bireylerinin varlık barışından yararlanmak için başvuruda bulunup bulunmadığını da sorduğunu belirten Kart, bu önergenin Meclis Başkanlığı tarafından işleme alındığını ancak Başbakan Erdoğan önergeye cevap vermediği için 9 Haziran'da gelen kağıtlarda yayımlandığını ifade etti.
Yeni bir soru önergesi daha verdiğini ve bu önergede 5 soru yönelttiğini anlatan Kart, 7 Mart tarihinde önergeyi işleme alan TBMM Başkanı'nın, yönelttiği sorulara ilişkin İçtüzüğe aykırı olduğu yönünde bir iddiada bulunmadığını, ancak giriş bölümündeki ifadelerin doğru olmadığını söylediğini belirtti.

 Atila Kart, "TBMM Başkanı da Başbakan'ın mal varlığının araştırılmasını engelleme arayışına girmiştir. Bu, TBMM Başkanı'nın da artık Recep Tayyip Erdoğan'ın mal varlığıyla ilgili araştırmaları, soru önergelerini engelleyen bir konuma girdiğini gösteren belgedir. TBMM Başkanı'nın görevini başkanlık makamına uygun olarak yapmadığı yönünde çok ciddi kaygılarımız vardı ama burada kendi beyanı ile çelişkiye düşmek pahasına çok yanlış bir uygulamanın içine girmiştir. Öğleden sonra bu 5 sorumuzu özetleyerek gene soru önergesine dönüştüreceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

"Erdoğan'ın devlet nüfuzunu kötüye kullanarak, aile bireyleriyle birlikte olağanüstü haksız malvarlığı edindiğini" ileri süren Kart, "Bu iddiaların açıklığa kavuşturulması gerekir. Kimileri gibi 'Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı adayı olamaz' demiyorum, elbette aday olabilir. Ama bu şaibelerle bu makama çıkılmaz, çıkılamaz. Bu şaibelerle bu görevi sürdüremezsiniz. Cumhurbaşkanlığı makamını bu kadar ağır şaibeler için bir kaçış ve kamufle aracı olarak kullanamazsınız" ifadelerini kullandı.

    Pazartesi, 07 Temmuz 2014 10:22

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica