Sezgin Tanrıkulu, Milli Savunma Bakanı tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi

Sezgin Tanrıkulu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'a sordu: "Krauss-Maffei Wegmann Gmbh & Co. adlı şirket ve Türkiye'deki kardeş kuruluşu Krauss Maffei Wegmann Savunma Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş. ile ilgili olarak 1 Ocak 2004 - 1 Temmuz 2014 tarihleri arasında Masak, Başbakanlık ve Türkiye Cumhuriyeti savcılıklarına yapılan ihbarlar bulunmakta mıdır?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına
Aşağıdaki sorularımın Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Dr. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

Krauss-Maffei Wegmann GmbH & Co. Şirketinin Yunanistan temsilcisi Dimitris Papahristos'un, 150 milyon Avro tutarındaki topçu sistemleri ihalesinin Krauss-Maffei Wegmann GmbH & Co. şirketine verilmesi için Yunanistan Savunma Bakanlığı'nın eski Silahlanma Genel Müdür Vekili Antonis Kantas'a  750 bin avro rüşvet verdiği iddiası üzerine Almanya Federal Cumhuriyeti Savcılığı, konuyla ilgili inceleme başlatmıştır.

Rüşvet skandalının ortaya çıkmasının ardından Yunanistan'da Savunma Bakanlığı'nın eski Silahlanma Genel Müdür Vekili Antonis Kantas, silahlanma programları karşılığında yolsuzluk ve rüşvetten temin ettiği 9 milyon avroyu Yunanistan Merkez Bankası'na iade etmiştir.

Bu bağlamda;

1- Krauss-Maffei Wegmann GmbH & Co. adlı şirket ve Türkiye'deki kardeş kuruluşu Krauss Maffei Wegmann Savunma Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş. ile ilgili olarak 1 Ocak 2004 - 1 Temmuz 2014 tarihleri arasında Masak, Başbakanlık ve Türkiye Cumhuriyeti Savcılıklarına yapılan ihbarlar bulunmakta mıdır?
2- Bulunmaktaysa, ihbarlar ile ilgili olarak hangi tarihlerde yasal soruşturmalar başlatılmıştır?
3- Yasal soruşturmaların akıbetleri nelerdir?
4- Krauss-Maffei Wegmann GmbH & Co. adlı şirket ve Türkiye'deki kardeş kuruluşu Krauss Maffei Wegmann Savunma Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş. ile 1 Ocak 2004 - 1 Temmuz 2014 tarihleri arasında imzalanan korumalı zırha sahip tekerlekli ve paletli araçlar alım sözleşmelerinin tam tarihleri nelerdir?
5- İmzalanan her bir sözleşme bazında sözleşme bedel tutarları ne kadardır?
6- Krauss-Maffei Wegmann GmbH & Co. adlı şirket ile ve Türkiye'deki kardeş kuruluşu KMW A.Ş. den 1 Ocak 2004 - 1 Temmuz 2014 tarihleri arasında satın alınan korumalı zırha sahip tekerlekli ve paletli araçların adetlerinin korumalı zırha sahip tekerlekli ve paletli araçların modellerine göre dağılımı nedir?
7- 1 Ocak 2004 - 1 Temmuz 2014 tarihleri arasındaki dönemde Krauss-Maffei Wegmann GmbH & Co. adlı şirket ve Türkiye'deki kardeş kuruluşu Krauss Maffei Wegmann Savunma Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş.'ye satın alınan korumalı zırha sahip tekerlekli ve paletli araçlar alımları için yapılan ödemelerin toplam tutarı ne kadardır?
8- Ocak 2004 - 1 Temmuz 2014 tarihleri arasındaki dönemde Krauss-Maffei Wegmann GmbH & Co. adlı şirket ve Türkiye'deki kardeş kuruluşu Krauss Maffei Wegmann Savunma Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş.'ye korumalı zırha sahip tekerlekli ve paletli araçlar alımları dışında başka alımlar, projeler için de ödemeler yapıldıysa yapılan ödemelerin tutarları ne kadardır? Ödemeler hangi mal, araç, ürün, hizmet alımları ve projeler için yapılmıştır?"

    Pazar, 06 Temmuz 2014 14:26

Bağlantılı Konular