Umut Oran sordu, Ali Babacan açıkladı

Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın önergesini yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’de faaliyette bulunan 49 bankanın toplam 11 bin 71 şubesi bulunduğunu, bu bankalardan 18’inin yüzde 99 ve üzeri hissesinin yabancıların elinde bulunduğunu, yabancı hissesi olan banka sayısının toplamda 35’i bulduğunu bildirdi.

 

Oran, bu yanıt üzerine, “Sayın Başbakan’ın kendi dönemlerinde sürekli palazlanmasına karşın hedef saptırmak için gizli düşman olarak ortaya koyduğu ‘faiz lobisi’nin adresini merak ediyorsa bizahmet Yardımcısı Sayın Ali Babacan’a soruversin. Bu yanıt, kâr rekorları kıran Türk bankacılığının bugün geldiği durumu ortaya koyan acı bir tablodur” yorumunu yaptı.

Umut Oran’ın açıklaması şöyle:
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın Türkiye’deki bankaların şube sayıları ve bankaların sahiplik durumlarına ilişkin soru önergesini Başbakan Yardımcısı Ali Babacan BDDK Başkanı’nın bilgi notuyla yanıtladı.

49 bankanın 11 bin 71 şubesi var
Türkiye’de bankacılık yapma izni verilen banka sayısının Ocak 2013 itibariyle 49 olduğunu belirten Babacan’ın verdiği bilgiye göre bu bankaların Türkiye’de toplam 11 bin 71 adet şubesi bulunuyor.
 

    Cumartesi, 22 Haziran 2013 19:41

Bağlantılı Konular