İhsanoğlu'nun ismi ortak deklerasyonla YSK'ya verildi

Türkiye'nin ve büyük uzlaşının Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun ismi, CHP, MHP, DP, DSP ve BTP genel başkanlarının imzaladığı ortak deklerasyonla YSK'na verildi ve İhsanoğlu Türkiye'ye emanet edildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Toprak, "Biz cumhurbaşkanlığı makamına tarafsız ama bilgeliği kanıtlanmış, uluslararası alanda Türkiye'yi temsil edecek, haktan, hukuktan yana birini aday gösterdik. Bu bizlerin, bir partinin adayı değil, Türkiye'nin adayı ve bu adayı Türkiye'ye emanet ediyoruz"

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun ismi, CHP, MHP, DP, DSP ve BTP genel başkanlarının imzaladığı ortak deklerasyonla, Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) verildi.

Söz konusu belgeyi YSK'ya vermeye CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel'in arasında bulunduğu deklarasyona imza atan 5 partinin temsilcisi getirdi.

Belgeyi teslim ettikten sonra basın mensuplarına açıklamada bulunan Erdoğan Toprak, YSK'yı ziyaret ederek, genel başkanların imzasının bulunduğu belgeyi teslim ettiklerini belirterek şunları söyledi;

"Sayın İhsanoğlu CHP'nin yada MHP'nin değil, farklı görüşten birçok partinin adayıdır. Bizim partiler olarak üstünde durduğumuz bir nokta var; Öyle bir aday koyalım ki cumhurbaşkanlığı makamında tüm partilere ve görüşlere ortak uzaklıkta olsun istedik.

Bu cumhuriyet tarihinde uzlaşı kültürünün ön adımıdır. Biz cumhurbaşkanlığı makamına tarafsız ama bilgeliği kanıtlanmış, uluslararası alanda Türkiye'yi temsil edecek, haktan, hukuktan yana bir adayı gösterdik. Bu bizlerin, bir partinin adayı değil Türkiye'nin adayı ve bu adayı Türkiye'ye emanet ediyoruz"

Görüşlerini açıklarken, Türkiye'nin zor, ayrışmanın olduğu bir süreçten geçtiğini belirten  Toprak, "İhsanoğlu, uluslararası alanda yalnızlaşan Türkiye’nin kapılarını dış dünyaya açabilecek bir aday" dedi.

Takdirin Türk halkında olduğuna dikkat çeken Toprak, Başbakan Erdoğan'a düşenin, "Ben de devlet imkanlarını, Başbakanlık kimliğini bırakıyorum. Ben bir cumhurbaşkanı adayıyım, diğer adaylar nasıl bu yarışta yarışacaksa bende o şartlarda yarışmalıyım" demek olduğunu hatırlattı.

YSK'ya başvuran heyette bulunan MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel de genel başkanların "Büyük Uzlaşma" adıyla imzaladığı metni YSK'ya teslim ettiklerini, YSK Başkanı Sadi Güveni ile seçim sürecine ilişkin görüşmelerinin olduğunu açıkladı.

Öte yandan, "YSK'ya, Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına aday olduktan sonra istifa etmesi gerekir yönünde bir başvurunuz oldu mu" sorusunu Toprak şöyle yanıtladı:

"Anayasa Mahkemesinin bu konuda vermiş olduğu bir karar var ama bazı kararlar etik olarak alınmalı. Üç tane cumhurbaşkanı adayı yarışacak. Bir tanesinin devlet imkanlarını sonuna kadar kullanıp diğer adayların kendi imkanlarıyla bu kampanyada haksız rekabete girmesini doğru bulmuyoruz"

    Perşembe, 03 Temmuz 2014 15:44

Bağlantılı Konular