Veli Ağbaba, Bakan Ala tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi

"Büyükşehirlerde yaşanan gasp ve talan süreci devam ederken İzmir'den sonra Muğla’da da belediyeye devredilmesi gereken alanlarda Valilik eliyle kentin taşınır/taşınmazlarına el konuluyor"

Valilerin siyasi militanlık yapmaya devam ettiğini söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, Muğla Ölüdeniz'de Devir ve Tasfiye Komisyonların uygulamalarının takipçisi olacaklarını belirtti. Bu komisyonların işleyişi hakkında Kanun Teklifi verdiklerinin de altını çizen Ağbaba'nın Muğla'daki iddialar hakkında İçişleri Bakanı’na  yönelttiği sorular şöyle:

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Veli AĞBABA
Malatya Milletvekili

Muğla Valiliği İl Özel İdaresi'nin yüzde 75 hissesine sahip olduğu Muğla El Sanatları (MELSA) şirketi; 6360 sayılı yasa uyarınca Devir ve Tasfiye Komisyonu kararı ile Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na devredilmiştir. Devirden 10 gün önce şirketin bünyesindeki dünyaca ünlü turistik Akçapınar Mahallesi Araplar Mevkii ile Ölüdeniz Kumsalı'ndaki günübirlik alan ve tesislerin işletme protokolleri, 2021 yılına kadar geçerli olmasına rağmen feshedilmiştir.

Bu çerçeveden hareketle;

1- Devir sürecinden on gün önce, her iki bölgedeki işletme protokollerinin 2021 yılına kadar geçerli olmasına rağmen Vali ve Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürü tarafından karşılıklı olarak feshedilme gerekçesi nedir?
2- Bu iki bölgenin kullanım hakkının seçimlerden önce Valiliğe bağlı Muğla'ya Hizmet Vakfı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı Türkiye Çevre Koruma Vakfı'nın ortak olduğu MUÇEV Turizm Ticaret Limited Şirketi’ne devredildiği iddiası doğru mudur?
3- MUÇEV Turizm Ticaret Limited Şirketi bu iki bölge ile ilgili ihaleye çıkmış mıdır? Çıkmış ise ihaleye kaç şirket katılmıştır?
4- İhalenin yıllık 2 milyon 690 bin lira bedelle, 3 yıllığına Aydeniz ve Güneş Yemek ortak girişiminin kazandığı doğru mudur?
5- Bu iki bölgede plajların yıllık 8 milyon TL getirisi olduğu iddia edilirken yıllık 2 milyon 690 bin liraya kiralanmasının sebebi nedir?"

    Perşembe, 03 Temmuz 2014 14:32

Bağlantılı Konular