Tanrıkulu:" Kamera kayıtları camide içki içildiği iddialarını doğrulamakta mıdır?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler'e sordu: "Dolmabahçe Valide Sultan Camii'nde polis müdahalesinden kaçan Taksim Gezi Parkı eylemcilerinin camide içki içtiği iddiaları akabinde incelenen güvenlik kamera kayıtlarındaki görüntüler bu iddiaları doğrulamakta mıdır?"

Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Yardımcısı Emrullah İŞLER tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. Sezgin TANRIKULU
İstanbul Milletvekili

Dolmabahçe Valide Sultan Camii, polis müdahalesinden kaçan Taksim Gezi Parkı eylemcilerinin sığınması ile gündeme gelmiş ve eylemcilerin camide içki içtiği iddia edilmişti. İddiaları soruşturan İstanbul Müftülüğü, Valide Sultan Camii’nde yaşananlarla ilgili inceleme başlatmış ve inceleme kapsamında Beyoğlu İlçe Müftüsü Recai Albayrak da camiye gelerek Müezzin Fuat Yıldırım'ın bilgisine başvurmuştur. Yaklaşık 3 saat süren görüşmede Caminin güvenlik kamera kayıtlarının da incelendiği öğrenildi. Yaşananlar sonrası Müezzin Fuat Yıldırım'ın yıllık izne çıktığı da ifade edilmiş ve Cami çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Beyoğlu Müftüsü Recai Albayrak, "Şu anda bilgi veremem. Görevli bizim görevlimiz, kendisinden bilgi aldık" demiştir.

Bu bağlamda;

Dolmabahçe Valide Sultan Camii'nde polis müdahalesinden kaçan Taksim Gezi Parkı eylemcilerinin camide içki içtiği iddiaları akabinde incelenen güvenlik kamera kayıtlarındaki görüntüler bu iddiaları doğrulamakta mıdır?

Üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen olayla ilgili görüntüler neden kamuoyu ile paylaşılmamıştır? Ne zaman paylaşılacaktır?

Konu ile ilgili olarak bilgisine başvurulan Müezzin Fuat Yıldırım'ın yıllık izne çıkması sonucu Beyoğlu Müftüsü Recai Albayrak’ın "Şu anda bilgi veremem. Görevli bizim görevlimiz, kendisinden bilgi aldık" diyerek açıklama yapmaması konu ile ilgili zihinlerde soru işaretleri yaratmamakta mıdır?

Yaklaşık 3 saat süren görüşme sonucu Caminin güvenlik kamera kayıtlarının incelenmesi Camide içki içildiği iddialarının doğru ya da yanlış olduğunu açıklayacak nitelikte değil midir?

    Salı, 01 Temmuz 2014 18:29

Bağlantılı Konular