5 Parti ortak deklerasyon imzaladı

Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Adayı İhsanoğlu'na CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, DSP Genel Başkanı Masum Türker ve BTP Genel Başkanı Haydar Baş'dan destek; "Haydi el ele barış, mutluluk, huzur ve kardeşliğe…"

Kılıçdaroğlu, Bahçeli, Uysal, Türker ve Baş'ın imzaladığı destek deklerasyonu kamuoyuna açıklandı ve CHP, MHP, DP, DSP ile BTP'nin Genel Başkanları Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu'nu "Türkiye, ilk kez  toplumsal bir büyük uzlaşmaya imza atıyor" diye YSK Başkanlığı'na Cumhurbaşkanı adayı olarak bildirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, DSP Genel Başkanı Masum Türker ve BTP Genel Başkanı Haydar Baş'ın imzalarıyla kamuoyuna açıklanan deklerasyon ile  YSK Başkanlığına yapılan bildirim şöyle;

"KAMUOYUNA DUYURU

Türkiye, ilk kez toplumsal bir büyük uzlaşıya imza atıyor.

Kardeşlik, dostluk bağları ve farklılıklarımızla bir arada yaşama kültürüne ihtiyacımız var.

Sosyal adaleti tesis ederek insanlarımızın mutlu ve müreffeh yaşamasını sağlamak en büyük amacımızdır.

Parlamenter demokrasimizi güçlendirmeyi, kuvvetler ayrılığını pekiştirmeyi, bireyin hak ve özgürlüklerini genişletmeyi, hukuk normlarını temel almayı, nefret, şiddet dili ve kutuplaştırma yerine sevgi ve barışı hakim kılmayı hedefleyen muhalefet partileri olarak, Prof.Dr. Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı adaylığını topumsal uzlaşı bağlamındaki siyasi aktörler olarak desteklediğimizi kamuoyuna duyururuz.

Prof.Dr. Sayın İhsanoğlu'nun;

Mezheplerin çatıştığı Ortadoğu coğrafyasında tüm inanç gruplarına ve kimliklere eşit ve tarafsız davranacak, ülkemizin dünyadaki itibarını yeniden yükseltecek, Atatürk ilkelerini ve Cumhuriyetimizin temel değerlerini milli-manevi mirasımızla bütünleştirerek özgürlükçü lâiklik ilkesi ve kadın-erkek eşitliğine bağlı kalacak; ülkemizin birikmiş sorunlarına Anayasa'da kendisine verilen yetkiler çerçevesinde yeni çözümler üretecek, kamplaştıran değil uzlaştıran, ötekileştiren değil birleştiren, sadece bir kesimi değil herkesi temsil eden tarafsız bir Cumhurbaşkanı olacağına güvenimiz tamdır.

Topluma güven, sevgi, saygı, huzur ve umut vaat ederek, ortak akılla çözümü birlikte arayarak dayanışma ve uzlaşmanın temellerini atıyoruz.

Doğa ve tüm canlılar için,

Haydi el ele barış, mutluluk, huzur ve kardeşliğe…"
Kemal Kılıçdaroğlu                           Devlet Bahçeli                                          Gültekin Uysal
Cumhuriyet Halk Partisi                   Milliyetçi Hareket Partisi                            Demokrat Parti
Genel Başkanı                                Genel Başkanı                                          Genel Başkanı  
                                    
                                                          


Masum Türker                                  Prof. Dr. Haydar Baş
Demokratik Sol Parti                        Bağımsız Türkiye Partisi
Genel Başkanı                                    Genel Başkanı

    Çarşamba, 02 Temmuz 2014 17:29

Bağlantılı Konular