Çıray: "Madımakta sadece 35 insanımız yakılmadı, insanlık da yakıldı."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Aytun Çıray, Sivas katliamının 21 yılında yazılı bir açıklama yaptı.

Çıray açıklamasında şöyle dedi:

"Madımakta sadece 35 insanımız yakılmadı. İnsanlık da yakıldı. 21 yıldır canlarını-sevdiklerini kaybeden canlarımızı hatırladıkça yüreklerimiz bundan ötürü sadece keder ve üzüntüyle dolmuyor. Kahredici bir utanç acılarımıza eşlik ediyor.

Utanmak güzeldir. Bize acılardaki dolaylı payımızı, yapmamız gerekenleri gerektiği anda ve şekilde yapmanın ahlaki sorumluluğumuz olduğunu hatırlatır. Bu insanlığımızın yakılan parçasını yeniden kazanma umuduna açılan yolun da başlangıcıdır.

21 yıldır bu yola yüreklilikle girme, utancımızla gerçek anlamda yüzleşme cesaretini maalesef gösteremedik. Kalplerimizde gerçek güvenin, sahici dostluğun ve aynı ülkenin yurttaşları olmaktan kaynaklanan sevginin bir türlü boy atamamış olmasında bunun da azımsanmayacak bir etkisi var.

2 Temmuz 2014'ün Madımak utancıyla toplum olarak gerçek anlamda yüzleşmemiz ve  insanlığımızın yakılan parçası kazanma umudunu besleyecek yola girmemiz için taze bir başlangıç olmasını yürekten diliyorum. Yaklaşan büyük yangınları başka türlü önleyemeyeceğimize duyduğum inançla..."

    Çarşamba, 02 Temmuz 2014 15:25

Bağlantılı Konular