"2002-2014 yılları arasında İstanbul'da kaç tarihi yapıda yangın çıkmıştır?"

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri Gürsel Tekin, 17 Aralık Yolsuzluk Soruşturması kapsamında ses kayıtlarında adı geçen iş adamı Mehmet Cengiz'e TMSF tarafından hibe edilen ve geçtiğimiz cumartesi günü şüpheli bir yangında kül olan Hüseyin Avni Paşa Köşkü ile son 12 yılda İstanbul'da zarar gören tarihi yapıları, TBMM gündemine taşıdı.

CHP Genel Sekreteri Tekin, "Son 12 yıl içinde İstanbul yangın yerine dönmüş, aralarında Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu, Kılıç Ali Paşa Camii, Hünkâr Kasrı, Kapalı Çarşı, Cağaloğlu İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kara Mustafa Paşa Camii, Acemoğlu Hamamı, Galatasaray Üniversitesi, Çırağan Sarayı ve Haydarpaşa Garı'nın da bulunduğu İstanbul'un tarihi mirası ranta kurban edilmiştir. Bu olaylar tesadüf demek mümkün müdür? Biz bu olayları manidar buluyoruz!" diyerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yazılı olarak cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

TBMM’ye sunduğu önerge sonrası "İstanbul CHP İl Başkanlığı görevim esnasında, 17. yüzyıldan günümüze kalan Acemoğlu Hamamı üzerinde başlayan kaçak inşaata dair Eminönü Belediyesi'ne ve Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunmamıza rağmen tüm soruşturmaların engellenerek tarihi hamamın otel inşaatı içine "kundaklanışı" AKP hükümetinin rant odaklı politikalarının kanıtlarından biri olarak hafızalardadır." ifadelerini kullanan Tekin; "Bu talancı politikalar Türkiye'nin uluslararası imajına büyük yaralar açarak, UNESCO’nun İstanbul’u dünya mirasından atmasını dahi gündeme getirmiştir." dedi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin'in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelttiği sorular ise şöyle:

1- Fethipaşa Koru'sunda çıkan yangına, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş tarafından Ocak 2014’te büyük şaşa ile tanıtılan, "Alev Kartalı" olarak adlandırılan yüksek maliyetli helikopterler zamanında müdahale etmiş midir?
2- Anıtlar Kurulu tarafından koruma altına alınan ve ahşap taşıyıcı sistem üzerine kurulu olmasından kaynaklı yangın tehlikesine açık olan köşkte gerekli önlemler neden alınmamıştır?
3- Çıkan yangın sonucu tamamıyla tahrip olan koru içindeki tarihi Hüseyin Avni Paşa Yalısı'nın TMSF tarafından 2012 yılında "sıfır Türk Lirası" bedelle Cengiz İnşaat A.Ş. tarafından satın alındığı iddiası doğru mudur?
4- 2002 yılından bu yana İstanbul'da otel ve iş alanı olarak imara açılan bölgelerde toplam kaç tarihi yapı talan tehdidi altındadır?
5- 2002-2014 yılları arasında İstanbul'da kaç tarihi yapıda yangın çıkmıştır? Bu yangınlara dair kaç soruşturma açılmış, kaçı sonuçlanmıştır?
6- Yüzölçümü 130 bin metrekare olan Yunanistan'ın Dünya Mirasları listesinde 16 eseri varken,  779 bin metrekare yüzölçümü ile Anadolu medeniyetleri beşiği olan Türkiye'nin bu listede kaç eseri vardır? Listedeki eserlerin korunma ve muhafazasına yönelik nasıl bir politika izlenmektedir?

    Pazartesi, 30 Haziran 2014 10:06

Bağlantılı Konular