Oy kullanmak isteyen yazlıkçılar gecikmeyin!

Seçim günü yazlığınızda olacaksanız, oy kullanabilmek için; 2-9 Temmuz tarihleri arasında, seçim günü bulunacağınız yerin (yazlığınızın) Nüfus Müdürlüğü'ne başvurun ve yazlık adresinizi "birinci ikametgâh" olacak şekilde kaydettirin. Ardından aynı Nüfus Müdürlüğü’nden alacağınız belge ile seçim günü bulunacağınız yerin (yazlığınızın) İlçe Seçim Kurulu'na başvurun.

 Oy Kullanma Hakkınızı Kaybetmemek İçin Aşağıdaki Açıklamaları Dikkatle Okuyunuz:

Adrese dayalı seçmen listeleri 2-9 Temmuz arası askıya çıkarılıyor. Bu tarih aralığında itiraz etmezseniz liste kesinleşiyor. Bu yüzden yazlıktaki muhtarlıklardan listede isminizin yer alıp almadığını 2-9 Temmuz arasında mutlaka kontrol edin. Ayrıca, bu tarihler arasında CHP (www.chp.org.tr) internet sitesinde yayınlanacak olan e-secmen uygulamasını kullanarak binanızda kayıtlı görünen seçmenleri de kontrol edebilirsiniz.
 
Önemli Notlar:
Yazlıkların bilinen kayıtlarıyla, belediyedeki kayıtları birbirinden farklı olabiliyor. Bu yüzden Nüfus Müdürlüğü'ne başvurmadan önce yazlığınızın bağlı olduğu Belediye'yi arayarak adresinizi doğru olarak öğrenin.
Yazlığa henüz gitmemiş ancak seçim sırasında yazlıkta olacaksanız, internetten Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü - Sık Sorulan Sorular sayfasında (www.nvi.gov.tr) bulunan "İnternet üzerinden adres beyanı nasıl yapılır?" başlığını inceleyin.
Nüfus Müdürlüğü'ne başvuruda kullanılan "Adres Beyan Formu"na, birinci derecede yakınların (eşin ve çocukların) bilgileri de yazılabiliyor.
Nüfus Müdürlüğü, aynı adrese birden fazla kişinin başvurması durumunda kontrol için o adresle ilgili olarak elektrik, su, telefon, doğalgaz faturalarından herhangi birini ya da tapuyu da isteyebilir. Kiracılar da noterden tasdikli kira sözleşmesini götürebilirler. Nüfus Müdürlüğü'ne başvururken bu belgelerden birini yanınızda bulundurun.
Nüfus Müdürlüğü'ne başvuruların bizzat yapılması gerekiyor. Ancak seçim sırasında bulunacağınız ilçedeki birine vereceğiniz usulüne göre vekaletle, başvurunun sizin adınıza bu kişi tarafından yapılması da mümkün.

Eğer geç kalıp ikametgah kaydınızı 28 Haziran 2014 tarihinden sonra değiştirmek isterseniz, yazlığınızın bulunduğu yerdeki Nüfus Müdürlüğü'ne 2-9 Temmuz tarihleri arasında başvurmanız ve ardından da ek olarak o ilçedeki İlçe Seçim Kurulu'na başvurmanız gerekir.

Üniversite öğrenciyseniz (askeri öğrenciler hariç) ve öğrenim görmekte olduğunuz şehirde oy kullanmak istiyorsanız okulunuzdan o okulun öğrencisi olduğunuzu belirten ve Yurt Müdürlüğü'nden ise o yurtta kaldığınızı belirten belgeyi alın. Bu belgelerle yurdun bulunduğu bölgenin Nüfus Müdürlüğü'ne bizzat başvurun. Nüfus Müdürlüklüğü'nden alacağınız adres değişikliğinin uygunluğuna ilişkin belge ve eklerini İlçe Seçim Kurulu'na teslim edin.
 

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 30 Haziran 2014 15:17

Bağlantılı Konular