"Yüzüne gözüne bulaştırdı"

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, AKP’nin ülkeyi yönetemediğini belirterek, “AKP sürekli kriz üreten bir partiye dönüşmüştür” dedi.

Erdoğan Toprak’ın Açıklaması şöyle: “25 gün önce başlayan demokratik bir protesto AKP’nin anti-demokratik tutumu nedeniyle bir krize dönüşmüş, AKP çıkan krizi yönetmeyi beceremediği için yaşananlar giderek bir kaosa evirilmiştir. İlk günden beri AKP’yi sağduyuya, olayları anlamaya ve olaylara bilimsel, akılcı yaklaşmaya davet ediyoruz. Bizim bütün iyi niyetli, demokratik, sağduyulu yaklaşım ve çabamıza karşın AKP krizi tırmandırmaya devam ediyor. Hala farkında değil oy devşirtmeye çalışıyor. AKP krizi tırmandırdıkça Türkiye dünya’dan kopuyor. Bugün AB ile müzakerelerde gelinen nokta tam bir çıkmazdır. Dünyanın dört bir yanından Türkiye’ye demokrasi çağrıları yapılıyor, gezi eylemlerine destek veriliyor. AKP ise bu demokratik dayanışmayı kendisine karşı bir komplo olarak değerlendiriyor. Sağlıklı hiçbir iktidar demokratik talepleri komplo olarak görmez. Ancak sağlığını, yönetim becerisini kaybetmiş bir iktidar komplo teorilerine sarılır.

Bugün Türkiye ne iç ve dış politikada ne de ekonomide sağlıklı bir biçimde yönetiliyor. Demokratik bir protestoyu yönetemeyip krize çevirenler; iç ve dış politikayı ve de ekonomi yönetimini yüzüne gözüne bulaştırdılar. AKP neden olduğu bu krizin suçunu şimdi başkalarına atarak kurtulmaya çalışıyor. Ama 11 yıldır aynı yöntemi kullanan AKP’nin bu yöntemi milletimize inandırıcı gelmemektedir. Tıpkı % 10 barajının kaldırılmasına karşı çıkıp, milletvekillerini cezaevlerinde tutup “milli irade” mitingleri düzenlemenin hiçbir inandırıcılığı olmadığı gibi. Hükümetin sert tutumu ve polisin şiddeti nedeniyle başta büyük kentler olmak üzere 415 farklı işkolunda faaliyet gösteren 50 binin üzerinde esnaf son 10 günde olaylardan etkilenerek işyerlerini kapatmak zorunda kaldı. Taksiler, bakkallar, küçük işyerleri, polisin aşırı gaz kullanımı nedeniyle işyerlerini açamamakta, müşteri bulamamakta. TESK’in bu konudaki “ekonomik hasar tespit” çalışmalarına göre ise ülke genelinde 2,5 milyon esnaf, işletme, KOBİ ve işyeri bu gelişmelerden olumsuz etkilenmiş, çeklerini, senetlerini ödeyemez duruma gelmiştir.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Ticaret Sicili gazetesi kayıtlarına dayanarak her ay ilan ettiği verilere göre, yeni açılan işyeri, işletme vb. sayısı, Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 2,45 oranında azalırken, kapanan, faaliyetine son veren işletme, işyeri sayısı ise aynı dönemde yüzde 6,5 oranında artmıştır.

Yeni açılan işyeri sayısının 3 katına yakın oranda işyeri, kapanmış durumdadır. Pek çok küçük işletme finansman bulamadığı için, işletme sahibi adına çekilen bireysel ihtiyaç kredileriyle çarkını döndürmektedir. Mayıs sonu itibariyle tüketici kredilerinin toplamı 227 milyar TL’ye ulaşmıştır. Küresel finansal gelişmeler ve içerideki tırmanan gerilimden kaynaklanan para kaçışı, KOBİ’ler için ikinci büyük darbe olmuştur.

AKP bugün kriz üreten bir partiye dönüşmüştür. Attığı her adım yaşanan krizleri kaosa çevirmektedir. Bu yaklaşım ve anlayışla ne ülke sorunları çözülür ne de Türkiye medeni dünya ile yeni köprüler kurabilir.”

Anahtar Kelimeler
    Pazar, 23 Haziran 2013 17:54

Bağlantılı Konular