"Ekmel Bey'in, cumhuriyet devrimlerine sahip çıkacağı konusunda en ufak bir kuşkum yok"

Kemal Kılıçdaroğlu, Halk TV'nin canlı yayınında "Halkın Arenası" programına konuk oldu, gazeteci-yazar Uğur Dündar'ın sorularını yanıtladı ve güncel olayları değerlendirdi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, "Ben, Ekmel Bey'in Mustafa Kemal'e, laikliğe karşı olduğunu bilsem, böyle birşeyi bırakın teklif etmeyi, yanından bile geçmeyiz" dedi.

"Bir risk üstlendiğim doğru. Ben riski ülkemin geleceği için üstlendim. Ben bir liderim, CHP'yi yönetiyorum. Eğer bir lider, risk üstlenmezse sorunu var demektir"

"Ekmel Beyin, Atatürk, laiklik, cumhuriyet devrimlerine sahip çıkacağı konusunda en ufak bir kuşkum yok. Çünkü o, cumhuriyete ve cumhuriyetin değerlerine inanıyor"

"Eğer cumhuriyet olmasaydı, Tunceli'nin küçük bir köyünde doğan Kemal Kılıçdaroğlu  CHP'ye genel başkan olamazdı, eğer bu ülkede cumhuriyet olmasaydı Recep Tayyip Erdoğan başbakan olamazdı. Eğer bu ülkede cumhuriyet olmasaydı Sayın Abdullah Gül bu cumhurbaşkanı olamazdı. Bunu en iyi bilen Ekmeleddin Bey. Batı'yı da görüyor, Doğu'yu da görüyor"

"Ekmel Bey laikliğin ne kadar önemli olduğunu görüyor. Kadınlara hak verilmemesinin  Ortadoğu’yu nasıl şekillendirdiğini, Batı'da nasıl algılandığını gözlüyor. Böyle bir insanın cumhuriyetin değerlerini, Atatürk'ü, laikliği reddetmesi mümkün değil. Yaşamıyla,  ailesiyle  mütevazı, bilime, cumhuriyetin değerlerine önem veren, saygıdeğer bir insan."

"Sayın İhsanoğlu'nu fotoğraflarına kadar araştırdım. Hangi liderle, nerede fotoğraf çektirdi dahil,  bütün fotoğraflar... Her şeyiyle araştırdık. Sonra şunu gördük; Gerçekten her düzeyde, bilgi, eğitim düzeyi ne olursa olsun, her düzeyde insanın rahatlıkla kucaklayacağı bir insan. Yoksul Afrika çocuklarıyla beraber çekilmiş fotoğraflarına baktığınız zaman o sevecenliği orada da görüyorsunuz."

"İhsanoğlu'nun babası Mehmet Akif Ersoy'un en yakın arkadaşı. Mehmet Akif Ersoy, Mustafa Kemal'e yazdığı mektupta, "Ömrüm olsaydı, ömrümün bir kısmını sana verirdim, Allah benden alsın, senin ömrüne ilave etsin" diyen birisi."

"Biz sadece baba boyutuna değil, her açıdan olayı tahlil ettik. Eşine, çocuklarına, ailesine bir şekliyle bakıldı. İstedik ki, bu cumhurbaşkanı adayı olacak, yaralanmasın, aleyhine bir şey söylenmesin. Dolayısıyla kimse kalkıp onun aleyhine bir şey söyleyememeli. Geçmişinde tek bir kara lekesi yok"

"Önümüzde bir bilgin var, bir bilgi insanı, bilim tarihini çok iyi bilen, artı İslamiyeti de çok iyi bilen bir insan var. Dolayısıyla kendi halkının değerleriyle paralel bir insan var. Her düzeyden insanla rahatlıkla oturup konuşabilecek bir insan var."

"Biz bir siyasi partiye genel başkan seçmeyeceğiz, herkesin cumhurbaşkanı olacak birisini seçeceğiz. Cumhurbaşkanı adayı, tarafsızlığının yanı sıra siyasi parti kimliği çok öne çıkmayan, iyi yetişmiş, entelektüel birikimi iyi, dünyayı iyi tanıyan, dünya dengelerini bilen, Türkiye'yi iyi okuyan, barışçıl, hukukun üstünlüğüne inanmış, herkesi kucaklayan, sevecen bir dil kullanması gereken birisi olmalı diye açıklamalar yaptım. Bütün tanımlara Ekmel Bey uyuyor"

"Ekmel Beye diplomat, iyi bir insan, bilim adamı diyebilirsiniz ama onun asıl temel işlevi, o çok iyi bir yönetici, 57 ülkeyi başarıyla yöneten bir kişi. Dolayısıyla hepimizin gurur duyduğu bir insan"

"Sayın İhsanoğlu'nun adaylığını birisi bana fısıldamadı. Ben pek çok kişiyle konuştum. Ekmeleddin Bey'in uygun bir aday olduğu intibası uyandı. Hiç kimseden negatif yanıt almadım. Sorduk, soruşturduk, bu ismin çok uygun olacağı ifade edildi"

"Eğer bir aday belirlenmişse ve bu adayın kimliği üzerinde bir kuşkumuz yoksa, ikinci bir adayın belirlenmesi CHP'de olmaz. Ben buna izin vermem"

"Cumhurbaşkanı adayları televizyonlara birlikte çıkmalı, aynı soruları aynı sürede yanıtlamalı. Halkımız da dinlesin izlesin, elini vicdanına koysun, bu mu iyi bir cumhurbaşkanı adayıdır, yoksa vatandaşına tokat atan birisi mi, ananı da al git diyen birisi mi diye sorsun oyunu ona göre kullansın. Demokrasi bunu gerektirir. Birisi kaçarsa demokrasi yoktur."

    Cuma, 20 Haziran 2014 17:16

Bağlantılı Konular