CHP Bosna duyarlılığını sürdürüyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba başkanlığındaki CHP heyeti Bosna'da felaket bölgesinde incelemelerde bulundu, Ağbaba, Bosna Hersek halkına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun geçmiş olsun dileklerini ve selamlarını iletti.

Veli Ağbaba, CHP'li Büyükçekmece Belediyesi'nin öncülüğünde 5 belediyenin katkısı ile Sanski Most belediyesine gönderilen 5 TIR'lık son parti yardım malzemesinin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasını koordine ettiklerini söyledi.  Sanski Most Belediye Başkanı Mustafa Agdaviç, CHP heyetine "Hem buraya kadar gelip, yaralarımızı sararken yanımızda olduğunuz, bize moral verdiğiniz hem de gönderdiğiniz değerli yardımlar için çok teşekkür ederiz" dedi.

Yüzyılın felaketi olarak adlandırılan Bosna Hersek'teki sel felaketinin ardından Marmara Belediyeler Birliği’nin öncülüğünde başlatılan yardım kampanyasıyla bu zamana kadar Türkiye'den Bosna Hersek'e toplam 41 TIR ve 98 tonluk yardım malzemesi gönderildi. Yardımların son 5 TIR’lık bölümünün gönderildiği Sanski Most Belediyesi'nde düzenlenen koordinasyon toplantısında konuşan Yerel Yönetimlerden sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, sel felaketi yaşamış Bosna Hersek halkının duygularını çok iyi anladıklarını söyledi.  Ağbaba, "Biz felaket acılarını çok sık yaşamış bir milletiz. En son Soma'da, ondan bir süre önce de Van'da ciğerimiz yandı. Felaket karşısında en önemli şey paylaşmaktır. Hem maddi hem de manevi paylaşım acıları hafifletir. Her zaman yanınızdayız." dedi.

Felaketten sonra ikinci kez bölgeye giden Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ise, Bosna Hersek ile tarihsel ilişkilerimizin ve kardeşliğimizin bulunduğunu hatırlatarak “Hem tarihsel kardeşliğimiz nedeniyle duyarlıyız, hem de deprem gibi büyük felaketler yaşamış bir millet olarak, felaket yaşayan halkların acılarını çok iyi biliriz. Yöneticisi olduğumuz Marmara Belediyeler Birliği'nde 16 bölgeye acil yardım yapma kararı aldık. Bosna Hersek Büyükelçisi’nin de görüşü doğrultusunda belirlenen ihtiyaç malzemelerini ve diğer yardımları hızlı bir biçimde bölgelere ulaştırdık. Son ulaştırılan yardım TIR'larının ardından bölgeye gelerek incelemelerde bulunduk. Burada belediye ve devlet yetkilileriyle yaptığımız görüşmeler ve selzedeleri ziyaretimiz sırasında tespit ettiğimiz ihtiyaçlara göre bundan sonra da yardımlarımız sürebilir. Herkese geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz"

CHP Milletvekili Faik Tunay’ın da içinde yer aldığı CHP  heyeti felaketten zarar görmüş evlerde incelemelerde bulundu ve selzedelere geçmiş olsun dileklerini iletti.

    Perşembe, 19 Haziran 2014 13:20

Bağlantılı Konular