"Saldırgan gruplar içerisinde yer alan bazı kişilerin MİT Muhbirleri oldukları iddası doğru mudur?"

Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a saldırganl​arın değil saldırıya uğrayan öğrenciler Adnan Sural ve Muhammed Kaya'nın gözaltına alındıklar​ı iddiasının doğru olup olmadığını sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesi şöyle.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Yardımcısı Bülent ARINÇ tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin TANRIKULU
İstanbul Milletvekili


8 Mayıs 2014 günü akşamı Ankara Üniversitesi Sosyal Bilgiler Fakültesi'nde gerçekleştirilen "Mülkiye Kültür, Sanat, Güldürü ve Spor Şenliği"nden çıkan Adnan Sural ve Muhammed Kaya adlı öğrenciler evlerinin önünde sıkıştırılarak satırlı saldırıya uğramışlar,  başlarından ve ellerinden satır darbesi alan öğrenciler tedavi için hastaneye kaldırılmışlardır.

Bu bağlamda;

1- Saldırganların tespit edilmesinin ardından Ankara Emniyeti'ne şikayette bulunulmasına ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na da suç duyurusunda bulunulmasına karşın saldırganlarla ilgili olarak herhangi bir yasal işlem yapılmadığı iddiası doğru mudur?
2- İddia doğruysa, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı hangi hukuki gerekçe ile saldırganlar hakkında yasal işlem yapmamıştır?
3- Saldırganların değil saldırıya uğrayan öğrenciler Adnan Sural ve Muhammed Kaya'nın gözaltına alındıkları iddiası doğru mudur?
4- İddia doğruysa, saldırıya uğrayan yani mağdur olan öğrencilerin gözaltına alınmasının gerekçesi nedir?
5- Saldırganlar neden göz altına alınmamıştır?
6- Tüm öğrenciler için tehdit oluşturan bu gruplardaki kişiler kimlerdir? Ellerinde satırlar ve bıçaklarla üniversiteye nasıl girebilmektedirler?
7- Bu kişiler kimler tarafından hangi nedenlerle korunmaktadırlar?
8- Saldırgan gruplar içerisinde yer alan bazı kişilerin MİT Muhbirleri oldukları iddası doğru mudur?
9- Üniversitelerin çevresinde bu tür olayların engellenebilmesi için alınan güvenlik tedbirleri var mıdır? Varsa nelerdir?

    Perşembe, 19 Haziran 2014 18:14

Bağlantılı Konular