"Sayın İhsanoğlu, ilk kez Nazım Hikmet'in şiir kitabını Arapçaya çeviren bir şahsiyettir"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin Halk Tv ile Habertürk'ün canlı yayınlarına katılarak soruları yanıtladı.

Sunucu: Şimdi CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin telefon hattımızda. Ona görüşlerini soralım. Sayın Tekin iyi günler.
Gürsel Tekin: İyi günler iyi yayınlar diliyorum.

Sunucu: Sağ olunuz. Efendim toplantıda sizde vardınız Devlet Bahçeli ve Kemal Kılıçdaroğlu bir araya geldiler ve ortak aday ismi olarak Ekmeleddin İhsanoğlu ifade edildi. Görüş ve değerlendirmeleriniz nelerdir öğrenebilir miyiz?
Gürsel Tekin: Aslında ortalama bir aydır Sayın Genel Başkanımız hemen hemen Türkiye’deki bütün sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, parlamento ve parlamento dışındaki siyasi partilerle büyük uzlaşıyı nasıl yakalayabiliriz? Gerçekten Türkiye'nin bu kadar önemli sıkıntılarla karşı karşıya olduğu bir ortamda Cumhurbaşkanlığı sürecinin de çok önemli olduğunu hepimizin kabul etmesi gerekiyor. Örneğin bugün dünyada saygınlığı olan bir Türkiye'nin neredeyse bütün dünyayla ciddi sıkıntı yaşadığı bir ortamdayız. Türkiye'deki meseleleri hepimiz çok yakinen izliyoruz, biliyoruz.

Bütün bu meselelerin üstesinden gelebilecek, bilgi birikimiyle dünyadaki tanınırlığıyla Sayın Genel Başkanımız daha önce tam takvimi bilmiyorum ama Sayın İhsanoğlu'yla görüşme yaptı ve bu çerçevede Sayın İhsanoğlu'nun Türkiye’nin Cumhurbaşkanı, büyük çatı dediğimiz yani büyük uzlaşıyı sağlayabilecek bir isim olacağı inancı içerisinde olduğumuz için bugün MHP'yle paylaşıldı ve inanıyorum ki sadece iki parti değil hemen hemen parlamentonun dışındaki bütün siyasi partilerinde kabulünü görecek bir şahsiyet olduğu inancı içerisindeyim.

Sunucu: Efendim sizden önce canlı yayınla Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi Genel Başkanlarının görüşlerini seyircilerimizle paylaştık. İsim üzerinden bir ret yok ama parti kurullarında görüşerek fikirlerini, değerlendirmelerini açıklayacaklarını ifade ettiler. Sizce bu %5'lik dilimde de yer alan bu partiler HDP ve BDP, CHP ve MHP'nin üstünde birleşebileceği bir aday olarak algıladığınız için açıkladığınız bu ismi böyle kabul göreceğini düşünüyor musunuz?
Gürsel Tekin: Kesinlikle çok büyük bir kabul göreceği inancı içerisindeyim. Ben HDP'nin bu konuda birinci turda adaylarını çıkaracağını, ikinci turda rahatlıkla Sayın ihsanoğlu'na oy vereceği inancı içerisindeyim.

Sayın İhsanoğlu özellikle dünya kamuoyunda çok bilinen bir isimdir. Türkiye kamuoyunda belki haklı olarak insanlar çok bilmiyor. Önümüzdeki süreçte insanlarımızda, Türkiye kamuoyu da tanımış olacak. Örneğin rahmetlik Ecevit'in devlet üstün madalyası verdiği bir şahsiyettir. Yine ilk kez Nazım Hikmet'in şiir kitaplarını Arapçaya çeviren, dünyada çok ciddi saygınlığı olan ve çok ciddi ödüllere layık görülmüş bir şahsiyettir. Ben bu konuda Türkiye'nin böylesi kritik bir sürecinde herkesin, 76 milyon yurttaşımızın Cumhurbaşkanı olabileceği inancı içerisindeyim. Oy veren vermeyen, oy vermeyen insanlarında Cumhurbaşkanı olacağı kanısındayım.

Sunucu: Peki Sayın Tekin, Ekmeleddin İhsanoğlu adı açıklandıktan sonra AKP tarafından bakıldığında yeniden bir aday değerlendirmesi yapılabileceği düşünceniz var mı efendim?
Gürsel Tekin: Bilemiyorum yani bizi de çok ilgilendiren bir mesele değildir. Sonuç itibariyle son 40 gündür hemen hemen yerel seçimlerden sonra AKP'nin kamuoyuna sunmuş olduğu Sayın Erdoğan'ın aday olabileceğiyle ilgilidir. AKP'de bir aday değişikliği içerisine girebilir inancı içerisindeyim.

Sunucu: Sayın Tekin teşekkür ediyoruz görüşlerinizi bizimle paylaştınız. Gürsel Tekin: Ben teşekkür ediyorum iyi yayınlar diliyorum.

CHP Genel sekreteri Gürsel Tekin Habertürk Tv'nin canlı yayınında da sorulara şu yanıtları verdi:

Sunucu: CHP'den önemli ve değerli bir isim telefon hattımızda. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin'le konuşacağız. Sayın Tekin merhabalar, hoş geldiniz.

Gürsel Tekin: Merhaba iyi yayınlar diliyorum.

Sunucu: Çok teşekkürler. Efendim Ekmeleddin İhsanoğlu ismi nasıl oluştu? CHP tabanına uzak bir isim eleştirisi yapılıyor. Neler söyleyeceksiniz çatı adayınızla ilgili olarak?

Gürsel Tekin: Efendim son derece doğal. Aslında uzun süredir bir tartışma, büyük uzlaşmayla ilgili Sayın Genel Başkanımızın daha öncede ifade etmiş olduğu Türkiye'ye Cumhurbaşkanı adayı arıyoruz. Yoksa siyasi partiler için elbette Cumhuriyet Halk Partisinden yüzlerce sayabileceğim çok değerli, çok nitelikli, çok kıymetli isimler var. Ama mesele siyasi partiler kendi içerisinde aday çıkarma meselesi değil, daha çok gerçekten Türkiye'nin ilk kez yaşamış olduğu bir Cumhurbaşkanlığı seçimini, yani millet tarafından seçilecek bir Cumhurbaşkanlığı sürecini nasıl götürebiliriz ve 76 milyonun oy veren vermeyen insanların güvencesi olabilecek bir şahsiyet arayışı içerisinde...

Sunucu: Peki Sayın Tekin, Ekmeleddin İhsanoğlu ismi neden ve nasıl seçildi onu dinleyebilir miyiz sizden? Nasıl karar verdiniz?

Gürsel Tekin: Birincisi şu; yani çok değerli isimler kamuoyunda çok tartışıldı, konuşuldu. Sayın İhsanoğlu'da bu isimlerin arasındaydı. Hemen hemen bütün siyasi partiler parlamento ve parlamento dışındaki siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, sendikal, kanaat önderleriyle yapılan görüşmeler sonucu tarif tam da Sayın İhsanoğlu'na uyan bir tarifti. Sayın Genel Başkanımız kendisiyle görüşme yaptıktan sonra bugün MHP'yle paylaşıldı ve inşallah inanıyorum ki gerçekten Türkiye'nin beklentisine cevap verebilecek önemli bir şahsiyet olduğu inancı içerisindeyim.

Sunucu: Az önce Sayın Faruk Bal'da arkadaşım Celal Çamur'la yapılan röportajda dedi, söyledi işte özellikle bir üçgen çizmişti Sayın Devlet Bahçeli. Milliyetçi, muhafazakar, manevi değerleri taşıyan laik bir aday portresi çizmişti. Şimdi milliyetçi, muhafazakar, manevi değerleri taşıyacak laik bir aday CHP tabanında nasıl karşılık bulur? Öte yandan AKP tabanından oy almayı nasıl hedefliyorsunuz? MHP tabanına yakın bir isim olduğu ortaya çıktı zaten. Öyle görünüyor en azından?

Gürsel Tekin: Hayır. Sayın İhsanoğlu bana göre bir üçgen değil bir dörtgen olarak değerlendirilmesi gereken bir şahsiyettir. 2000 yılında Sayın Ecevit'in Başbakanlığı döneminde devlet üstün madalyası verilen bir şahsiyettir. Yine Nazım Hikmet'in şiirlerini Arapçaya çeviren bir şahsiyettir. Demokrasi kültürünü gerçekten içselleşmiş ve dünyada da insanların bildiği çok önemli bir şahsiyettir. O açıdan sadece bir üçgene oturtmak Sayın İhsanoğlu'na haksızlık olur inancı içerisindeyim. Belki insanlar çok tanımadığı için önyargılı davranabilir. Ama önümüzdeki günlerde dünyanın çeşitli kuruluşlarında çok sayıda ödül almış, çok değerli, kıymetli bir bilim insanıdır.

Sunucu: Sayın Tekin, Ekmeleddin İhsanoğlu Mısır'daki darbeye sessiz kaldığı için en azından kamuoyunda hafızalarda kalan bazı noktalar var. Özellikle Başbakanın eleştirdiği bir isim olarak biliniyor. Öte yandan daha yakın zamanda verdiği röportajlarda aslında politikaya çok da sıcak bakmadığı sinyallerini göndermişti. Benden politikacı olmaz şeklinde bazı demeçleri var. Nasıl ikna ettiniz Sayın Ekmeleddin İnsanoğlu'nu ve nasıl bir seçim kampanyası yürütülecek? Çünkü hem CHP'nin hem MHP'nin çatı adayından bahsediyoruz. Siz bir dörtgen çizdiniz ama seçim kampanyası nasıl yürütülecek? Bu tür detaylar üzerinde konuşuldu mu, tartışıldı mı? Ne oldu acaba?

Gürsel Tekin: Evet çok haklısınız. Tabi bir siyasetçi aramıyoruz zaten. Mesele siyasetçi meselesi değil. Çok doğru. Yani siyasetçi aramış olsaydık kendi mecralarımızda çok sayıda siyasetçi var. Siyaset üstü bir isim aradığımız için devletin en önemli makamına, mevkisine bir şahsiyet aranıyordu. Bir siyasetçi değil, bir Cumhurbaşkanı arayışı vardı. Cumhurbaşkanı adayı olacak, yani siyasetçi değil.

Mısır konusuna gelince yani Ortadoğu'da şuanda yaşamış olduğumuz sorunları saatlerce anlatabiliriz. Bu meselede eleştiri hakkı olmayan tek mekanizma Sayın Başbakan ve iktidardır.

Yani saatlerce Ortadoğu coğrafyasının bu duruma nasıl geldiğini, kimler tarafından, kimlerin eliyle, kimin siyasal mühendisliğiyle geldiğini anlatırsak saatlerimizi alır. Sayın İhsanoğlu orada devlet başkanı, başbakan, bir makam sahibi değildi. Yani bu konuda da ciddi bir haksızlık yapılıyor inancı içerisindeyim.

Türkiye'nin yetiştirmiş olduğu çok değerli bir bilim insanıdır. Dünyada gerçekten çok ciddi saygınlığı olan, bütün dünyanın yakinen tanıdığı, Türkiye kamuoyunun da çok seveceği bir isim olacağı inancı içerisindeyim. Türkiye'nin böylesi bir Cumhurbaşkanı arayışı vardı. Ben böyle bir Cumhurbaşkanı adayının bulunduğu inancı içerisindeyim.

Sunucu: Peki Gürsel Tekin çok teşekkürler, çok sağolun yayına katıldığınız için."

    Pazartesi, 16 Haziran 2014 18:49

Bağlantılı Konular