Kılıçdaroğlu Bahçeli'ye Cumhurbaşkanı adayı olarak Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu’nu teklif etti

CHP Lideri Kılıçdaroğlu MHP Lideri Bahçeli'yi TBMM'deki makamında ziyaret etti, Kılıçdaroğlu Bahçeli'ye Cumhurbaşkanı adayı olarak Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu'nu teklif etti, Bahçeli "Bu öneri titiz ve partiler üstü bir çalışmanın sonucu olarak olgunlaştı" dedi.

CHP Grup Başkanvekilleri Akif Hamzaçebi, Engin Altay, Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak ile Genel Sekreter Gürsel Tekin ve  MHP'den Grup Başkanvekili Oktay Vural, Genel Sekreter İsmet Büyükataman ile Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'ın katıldığı Kılıçdaroğlu - Bahçeli görüşmesinden sonra iki Genel Başkan gazetecilerin önüne birlikte çıkarak açıklamalarda bulundular.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu şunları söyledi;

"Değerli basın mensupları,

Milliyetçi Hareket Partisi'nin Sayın Genel Başkanı'nı ve arkadaşlarını ziyaret ettik. Bir süredir sizlerde görüyorsunuz, biliyorsunuz değişik siyasal partileri, sivil toplum kuruluşlarını, sendikaları, sanatçıları ziyaret ettik, onların görüşlerini, eğilimlerini aldık. Sayın Genel Başkanla bunları paylaştım, ayrıntıları kendilerine aktardım.

Herkesin kabul edebileceği, üzerinde uzlaşabileceği, saygınlığı olan, temizliği, dürüstlüğü olan, bilgisi, birikimiyle, zarafetiyle herkese örnek olacak bir ismi Sayın Genel Başkana sundum. Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu  Bey. Kendisi bu konuda düşüncelerini aktaracak.

Şunu ifade edeyim. Demokraside yeni bir olaya tanıklık ediyoruz. Büyük bir uzlaşmayı sağlamaya çalışıyoruz. Kavgadan uzak, barıştan, huzurdan yana bir süreci başlatmak istiyoruz.

Sayın Genel Başkan bu konuda gerçekten büyük bir özveride bulundu. Bizler demokrasinin yolunu açmak istiyoruz, huzurun yolunu açmak istiyoruz. Bunu sağlamak konusunda da kararlıyız. Ben hepinizin huzurunda Sayın Genel Başkana ve arkadaşlarına da teşekkür ediyorum."


MHP Lideri Bahçeli'de görüşme sonrası gazetecilere şu açıklamayı yaptı;

"Sayın basın mensupları,

Cumhuriyet Halk Partisi'nin değerli Genel Başkanı ve arkadaşları Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde ikinci kez görüşmek üzere bir ayı aşkın  süredir yapılmış olan karşılıklı çalışmaları değerlendirerek bugün çok hayırlı bir adım atmak üzere Milliyetçi Hareket Partisi'nden Türkiye'nin yetiştirdiği değerli bir evladını bürokrat, diplomat olan bir şahsı Sayın Profesör Doktor Ekmeleddin İhsanoğlu'nu bize önermişlerdir.

Bu öneri milletimiz için çok hayırlıdır.

Bu öneri titiz ve partiler üstü bir çalışmanın sonucu olarak olgunlaştırılmıştır.

Milliyetçi Hareket Partisi de bu isim üzerinde bütünleşerek Cumhurbaşkanlığı seçimini herhangi bir siyasi kaosa, krize dönüştürmeden demokrasimizin de güçlendirilmesi açısından gösterilen gayretlerle sonuçlandırma arzusu olacaktır.

O bakımdan Sayın Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve Sayın arkadaşlarının Türkiye'de çok değerli şahsiyetler olmakla beraber bugünkü şartlar içerisinde değerli bir isim önermesi bizi memnun etmiştir. Kendisine teşekkür ediyorum. Bu isim etrafında da çalışacağımızı açıkça belirtmek istiyorum."


Soru: Efendim çatı aday bu durumda kendisi mi olmuş oluyor? Uzlaşmış sayılıyor musunuz bu durumda?
Devlet Bahçeli: Artık bunun çatısı, penceresi kalmadı. Bu suali sormanıza gerek yok.

 

Ekmeleddin İhsanoğlu Kimdir?

Ekmeleddin İhsanoğlu 1943 yılında Kahire’de doğdu. Ekmeleddin İhsanoğlu, Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi’nden mezun olduktan sonra El-Ezher Üniversitesi’nde akademik hayata başladı. Türk kültürünü küçük yaşta aile çevresinde tanıyan Ekmeleddin İhsanoğlu, Kahire Milli Kütüphanesi’nde ve Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Osmanlı kültürü ve edebiyatı ile ilgili araştırma ve eğitim çalışmaları yaptı.

Ekmeleddin İhsanoğlu 1974′te Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi'nde doktorasını tamamladıktan sonra, İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalar yaptı. İslâm ve Batı kültürüyle yakından teması olan Ekmeleddin İhsanoğlu, 1984′te profesör oldu.

Ekmeleddin İhsanoğlu, 24 yıl boyunca İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi'nin genel direktörlüğünün yürüttü. Bu görevinin yanı sıra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü ile Türk Bilim Tarihi Kurumu'nun başkanlığını ve İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi müdürlüğü görevlerinde bulundu.

1 Ocak 2005'te İslam Konferansı Örgütü'nün genel sekreteri olan İhsanoğlu, seçimle göreve gelen ilk genel sekreteri ve ilk Türk genel sekreteri olma özelliklerini taşır.

Ekmeleddin İhsanoğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

UNESCO ve Harvard Üniversitesi'ndeki görevlerinin yanı sıra millî ve uluslararası birçok bilim kurumunun üyesi olan Ekmeleddin İhsanoğlu, bilim ve eğitim tarihine katkı ve hizmetlerinden dolayı birçok ödül aldı. Türkiye Devlet Üstün Hizmet Madalyası(2000), Ürdün Birinci Derece İstiklal Madalyası, İKÖ Şeref ve Liyakat Sertifikası ile Mısır Cumhuriyeti Liyakat Nişanı ile ödüllendirildi.

Ekmeleddin İhsanoğlu 2008'de Uluslararası Bilim Tarihi Akademisi tarafından Koyre Madalyasına layık bulundu. 2009 yılında Mısır Cumhuriyeti Sanat ve Kültür Nişanını, Malezya'da en üst sivil unvan olan Tansri unvanını ve 2010 yılında "İslamofobiye karşı verdiği mücadele ve Keşmir konusundaki çabaları" nedeniyle Pakistan’da en yüksek unvan olan Hilal-i Pakistan unvanını aldı.

    Pazartesi, 16 Haziran 2014 14:58

Bağlantılı Konular