Kılıçdaroğlu, TBMM'de HDP'yi ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu TBMM'de HDP'yi ziyaret etti, Tuncel, Kürkçü ve Demirtaş ile görüştü, IŞİD'in rehin aldığı Musul Konsolosu'nun eşi ve UND Başkanı ile görüşerek bilgi aldığını söyledi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu: "Türkiye'nin demokratikleşmesi, demokrasinin gelişmesi, kadın-erkek eşitliği, yaşanan sorunlara karşı daha duyarlı olan bir cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi için üzerimize düşeni yapacağız" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Kürkçü: "Bizler, BDP ile birlikte birinci turda kendi adayımız ile yarışacağımızı, CHP’nin de bizim zihniyetimize yakın, bizimle aynı değerleri paylaşan bir aday göstermesi halinde ikinci turda seçeneksiz olmayabileceğimizi konuştuk"

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi gerçekleştirdiği görüşmeler kapsamında HDP Eş Genel Başkanları Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel ile BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı TBMM'de ziyaret etti. Görüşmeye, CHP Grup Başkanvekilleri Akif Hamzaçebi ve Engin Altay, Genel Sekreter Gürsel Tekin, Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak ve HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de katıldı.

Kılıçdaroğlu, yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, güzel bir görüşme yaptıklarını, cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili düşüncelerini birbirlerine aktarma olanağı bulduklarını söyledi.

HDP'nin kendi adayını göstereceğinin söylendiğini belirten Kılıçdaroğlu şöyle dedi:

"Dolayısıyla biz çok daha geniş bir toplumsal uzlaşmayla acaba bir aday çıkarabilir miyiz diye bir düşüncemiz vardı. Sonuçta Türkiye'nin demokratikleşmesi, demokrasinin gelişmesi, kadın-erkek eşitliği, yaşanan sorunlara karşı daha duyarlı olan bir cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi konusunda biz de üzerimize düşeni yapacağız. Aynı duyarlılıkları göstereceğiz. Çünkü demokrasi istiyoruz, özgürlükleri istiyoruz, kadın-erkek eşitliği istiyoruz. Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturacak kişinin konuşması, tavrı, letafeti, zerafeti, topluma örnek olması bizim de aradığımız temel unsurlardan birisidir. Bu nedenle karşılıklı düşüncelerimizi paylaştık."

HDP Eş Genel Başkanı Kürkçü de Kılıçdaroğlu'nu ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını belirterek, görüşmenin merkezinde cumhurbaşkanı seçimi konusunda düşünce, anlayış ve niyetleri karşılıklı olarak ifade etmek ile görüş alışverişinde bulunmak olduğunu söyledi ve şöyle dedi;

"Bizler, Barış ve Demokrasi Partisi ile birlikte önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci turunda kendimizin adayı ile yarışacağımızı, ancak CHP’nin de bizim zihniyetimize yakın bir aday, bizimle aynı değerleri paylaşan bir aday göstermesi halinde ikinci turda seçeneksiz olmayabileceğimizi karşılıklı konuştuk. Şimdiden hiç kimsenin ikinci tura kalacağı ya da kalmayacağı garanti değil. Biz de kalabiliriz, CHP de kalabilir. Her iki durumda da cumhurbaşkanlığına taşıyacağımız kişinin halkların eşitliğine, eşit yurttaşlık anlayışına, halkların kardeşliğine, katılımcı demokrasiye, insan haklarına, uluslararası ve iç barışa inanan, devleti ve devlet kurumlarını bu yönde sevk ve idare edecek, yeni bir eşitlikçi, özgürlükçü demokratik bir anayasanın yaratılması için birinci günden itibaren çaba gösterecek, kadın-erkek haklarını, ezilenlerin artık ezilmedikleri bir dünyada yaşamalarının imkanlarını garanti altına alabilecek bir kapasiteyi cumhurbaşkanlığına taşımak istediğimizi belirttik. CHP'den de buna yakın bir tutum gördük."

Kürkçü, yararlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, "Partimiz hakkında bir dizi önyargının varlığını gözlemlemiş ve bunların giderilmesine katkıda bulunmuş olduğumuzu ümit ediyorum" dedi.

Açıklamaların ardından gazetecilerin Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'na IŞİD militanları tarafından düzenlenen baskına ilişkin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, bu konuya ilişkin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yapacağı görüşmeyi hatırlatarak, ondan sonra düşüncelerini açıklayacağını söyledi.

Kılıçdaroğlu, konsolosluk görevlilerinin durumuna ilişkin kendisine ulaşan bir bilgi olup olmadığının sorulması üzerine de "Güvenliklerinin yerinde olduğuna dair bilgi var. Konsolos Bey’in eşi ile dün akşam konuştum. Herhangi bir sorun olmadığı ifade edildi. UND’nin Sayın Genel Başkanı ile görüştüm. Onlar da TIR şoförleriyle ilgili olarak 8'i hariç bir sorun olmadığını ifade ettiler. 8'i ile ilgili henüz bilgi kendilerine ulaşmadığını ve oraya bir heyet gönderdiklerini ifade ettiler. Durumu yakından takip ediyoruz" karşılığını verdi.

Kemal Kılıçdaroğlu, "Nerede tutulduklarını söylediler mi?" sorusunu ise "Hayır o konuda ayrıntı vermediler" şeklinde yanıtladı.
 

    Perşembe, 12 Haziran 2014 16:26

Bağlantılı Konular