Sezgin Tanrıkulu, Adalet Bakanı tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu Adalet Bakanı Bozdağ'a, Sevan Nişanyan'ı​n can güvenliğin​e karşı cezaevi yönetimine ulaşmış olan herhangi bir ihbar, istihbari bilgi bulunup bulunmadığını sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesi şöyle:

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin TANRIKULU
İstanbul Milletvekili

Yazar Sevan Nişanyan hükümlü olarak tutulduğu İzmir Aliağa Şakran 1 No'lu T Tipi Cezaevi Müdürlüğüne verdiği dilekçede; kendisinin "hayali bir can güvenliği gerekçesi ile" "tecrit" uygulandığını ifade etmiştir. Nişanyan, Cezaevi Müdürlüğüne verdiği dilekçede kendisini "cezaevi içinde tecrit etmeye, diğer mahkumlarla ihtilatını önlemeye, spor ve kurs gibi sosyal etkinliklere katılmasını yasaklamaya yönelik aşırı, abartılı ve taciz edici uygulamalara son verilmesini" talep etmiştir.  Daha önce İzmir "Torbalı Açık Cezaevi'ne gönderilen Nişanyan, bir gardiyanın hırsızlık yaptığını kamuoyuyla paylaşması gerekçe gösterilerek açılan soruşturma sonrası İzmir, Buca Kapalı Cezaevi'ne nakledilmişti. Nişanyan burada, "yer yok" gerekçesi ile taş zeminde yatırılmış, sonrasında buradan da alınarak Aliağa Şakran Kapalı Cezaevi'ne nakledilmişti.

Bu bağlamda;

1- Sevan Nişanyan, yazdığı dilekçede herhangi bir koruma talebi olmadığı halde, "can güvenliğinin korunması" gerekçesiyle cezaevindeki sosyal etkinliklere dahil edilmediğini ifade etmektedir. Nişanyan böyle bir kayı duymadığını belirtmesine rağmen yapılan uygulama koruma adı altında bir tecrit midir?
2- Nişanyan'ın can güvenliğine karşı cezaevi yönetimine ulaşmış olan herhangi bir ihbar, istihbari bilgi bulunmakta mıdır?
3- Nişanyan'ın hem can güvenliğinin hem de sosyal-sportif faaliyetlere diğer hükümlülerle birlikte katılmasının sağlanması mümkün iken, neden tecriti aratmayan bir uygulamaya başvurulmaktadır?"

    Salı, 10 Haziran 2014 16:06

Bağlantılı Konular