"TÜBİTAK tarafından hazırlanan raporun tam metni kamuoyuna açıklanacak mıdır?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, TÜBİTAK'ın tapelerdeki seslerin hece hece montajlandığı sonucuna nasıl ulaştığını sordu. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesi şöyle:

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Hükümet Sözcüsü Bülent ARINÇ tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Av.Dr. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında, TÜBİTAK ses uzmanlarınca hazırlandığı belirtilen bilirkişi raporunun Savcılığa ulaştığı ve 6 Mayıs 2014 tarihinde TÜBİTAK'ın Recep Tayyip Erdoğan ile eski bakan Egemen Bağış'ın internete düşen ses kayıtlarının  "montaj" oldukları yönünde rapor verdiği açıklanmıştır.

Bu bağlamda;

1- TÜBİTAK henüz yeryüzünde mevcut olmayan bir teknolojiden faydalanarak ( ses’in hecelerine göre analiz edilmesi) ses kayıtlarını analiz etmeyi nasıl başarabilmiş ve tepelerdeki seslerin hece hece montajlandığı sonucuna ulaşabilmiştir?
2- Ses kayıtlarını Uluslararası saygın bir kuruma gönderilecek mi?
3- TÜBİTAK tarafından hazırlanan raporun tam metni kamuoyuna açıklanacak mıdır?
4- Raporu hazırlayan ve ses uzmanı oldukları iddia edilen bilirkişiler kimlerdir? Hangi eğitimi almışlardır? Kurumda kaç yıldır çalışıyorlardır? Bilimsel çalışmaları varmadır? Varsa nelerdir?
5- Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'na bağlı (TÜBİTAK) Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi’nin (ULAKBİM) Müdür Yardımcılığı görevine Ankara Hayvanat Bahçesi Müdürü Mustafa Sançarın getirilmesinin gerekçesi nedir?
6- TÜBİTAK Raporu Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın "Ben o ses kayıtlarını ilk dinlediğimde çok açık bir montaj olduğunu hissettim" ifadesini doğrulamak için hissedilerek mi hazırlanmıştır?
7- Recep Tayyip Erdoğan, Habertürk'ten Fatih Saraç'ı arayarak, Bahçeli ile ilgili altyazının çıkarılmasını istemiş, Fas'tan Fatih Saraç'ı aramıştı; Recep Tayyip Erdoğan bu ses kaydını "EVET ARADIM" diye bizzat doğrulamıştır; TÜBİTAK Recep Tayyip Erdoğan ın doğruladığı ses kaydına damı montaj demiştir?
8- Recep Tayyip Erdoğan MİLGEM ihalesinin iptali ile ilgili işadamı Metin Kalkavan ile yaptığı telefon görüşmesini de bizzat doğrulamıştı; TÜBİTAK Recep Tayyip Erdoğan ın bizzat doğruladığı ses kaydına damı montaj demiştir?
9- 17 Aralık 2013 tarihinde saat 23.15’te Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasındaki telefon görüşmesinde Bilal Erdoğan'ın "Sıfırlamadık babacım, 30 milyon Avro gibi bir miktar daha var, eritemedik henüz. Berat’ın aklına geldi, Ahmet Çalık'ın alacağı bir 25 milyon dolar kalmış, onu oraya verip üstüyle de Şehrizar'dan daire alabiliriz diyor, sen nasıl bakarsın baba." sözleriyle ifade ettiği şekilde evde bulunan paraların bir bölümü ile Şehrizar Konaklarından daire alındığı da daha sonra ortaya çıkmıştır; TÜBİTAK Bilal Erdoğan'ın Şehrizar Konaklarından daire aldığının doğrulandığı ses kaydına damı montaj demiştir?
10- Sümeyye Erdoğan ın 17 Aralık 2013 günü K2123 sefer sayılı THY uçağı ile yanındaki kadın koruma polisi ile birlikte sabah 09.00'da Ankara dan İstanbul’a uçtuğu da ortaya çıkmışken TÜBİTAK, Recep Tayyip Erdoğan'ın 17 Aralık 2013 günü saat 8:02 de "Onu diyorum işte. Ben şimdi gönderiyorum kardeşini. O bilgiler onda var tamam mı abinle konuş, amcanla konuş, o da aynı şekilde çıkarsın, eniştenle konuş o da." dediği ses kaydı içinde mi montaj demiştir?
11- Eski bakanlardan ve 17 Aralık Yolsuzluk Soruşturmalarının şüphelilerinden Egemen Bağış ın kutsal kitabımız ile alay eden sözleri de telefon görüşmesini yaptığı Metehan Demir tarafından doğrulanmış ve aynı kişi kamuoyundan hiç olmazsa özür dilemiştir; TÜBİTAK Egemen Bağış ile konuşan diğer kişinin doğruladığı ses kaydı içinde mi montaj demiştir?
12- Urla'daki kaçak villalara sorun çıkardığı için Latif Topbaş’ın şikayeti ile görevden alınan İzmir Eski Valisi Cahit Kıraç'ın ses kayıtları da mı montajdır?
13- TÜBİTAK'ın alenen ortaya çıkardığı bu raporun hazırlaması talimatını kim vermiştir?
14- TÜBİTAK'ın düzenlediği bu rapor ile ilgili olarak talimatı verenler ve raporu hazırlayanlar ile ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatacak mıdır?"

    Pazartesi, 09 Haziran 2014 18:05

Bağlantılı Konular