Toprak: “NewYork’ta 7, İstanbul’da 101 AVM, ortadireğin çöküşünün kanıtı!”

Toprak, mevcut 310 AVM’ye bu yıl 25 tane daha ekleneceğini Türkiye’nin “üretmeden tüketen, Alışveriş çılgını bir ülke haline getirildiğini söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, hükümetin adeta “AVM çılgınlığına” yakalandığını belirterek, “Sürekli çılgın projelerle övünen Başbakan, Türkiye’yi AVM Cumhuriyetine dönüştürme çılgınlığını sürdürüyor. Bu politika ile 2,5 milyon esnaf ve yüzbinlerce KOBİ yok ediliyor, orta direk çöküyor” dedi.

Toprak yaptığı açıklamada, Türkiye’deki gibi benzersiz ve kontrolsüz AVM yatırımı ve izinlerinin başka hiçbir ülkede olmadığını ifade ederek şunları söyledi:

“Taksim’de, parkı yıkıp AVM yapma projesiyle ülkeyi siyasi gerilim ve çatışmanın eşiğine getiren Başbakan ve AKP hükümeti, AVM çılgınlığından vazgeçmiyor. Açılan her AVM’nin yüzlerce, binlerce esnafın, küçük işletmenin, KOBİ’nin kepenk indirmesi demek olduğu açık iken, mevcut 301 AVM’ye ilaveten bu yıl sonuna kadar 25 AVM’nin daha açılması hedefleniyor.

AVM Yatırımcıları Derneği’nin Mayıs ayı raporuna göre, 301 AVM’de 8,3 milyar metrekare kiralanabilir alan yer almaktadır. Bu alan Hollanda, Lüksemburg, Monaco gibi bazı Avrupa ülkelerinin yüzölçümüne eşittir, bazılarından ise büyüktür. Geçen yıl esnaf kan ağlarken, 1 milyon 146 bin küçük esnaf ve işyeri kapanırken, AVM’lerin cirosu 50 milyar TL’ye ulaşmıştır. Bu yılki ciro hedefi ise 60 milyardır. Buna karşılık küçük işletmeler ve KOBİ’ler ise kiralarını, çek ve senetlerini dahi ödeyemez durumdadır ve icralarla, hacizlerle boğuşmaktadır.

Dünyanın en büyük kentlerinden New York’ta 7, İstanbul’da ise 101 AVM var. Paris, Londra gibi metropollerde ise AVM sayısı 3-4’ü geçmemektedir. İstanbul’da yapımı planlananlarla birlikte bu sayı, yakın dönemde 150’ye kadar ulaşacak.

Sadece Kayseri’de açılan 2 AVM ile kentin esnafı ve KOBİ’leri büyük çöküş yaşadı. Türkiye’nin 81 ilinin 58’inde açılan AVM’ler hızla diğer illere de yayılıyor ve özellikle ekonomik ölçeği daha küçük çaplı olan Anadolu illerinde ekonomik çöküntüyü beraberinde getiriyor.

Kuralsız, kontrolsüz, denetimsiz biçimde yaygınlaşan AVM yatırımları ile halk tüketim çılgınlığına teşvik edilirken, bir yandan da AVM’lerde kredi kartıyla alışveriş gerçeği, aileleri, hane halklarını büyük kart borcu bataklığına sürüklüyor. Mayıs ayı itibarıyla kredi kartı borçlarının toplamı 227 milyar TL’ye ulaşmış durumda ve asgari tutarı ödenemeyen kart borcu ise 83 milyar TL’yi buluyor.

Üretmeden tüketim ve alışveriş çılgınlığının yaygınlaşmasıyla, ekonomilerin en dinamik unsuru olan Orta Direk yok olurken, ülke ekonomisinin geleceği de büyük risk altına giriyor.

Hükümet hâlâ Gezi parkı olaylarının siyasi ve ekonomik analizini yapmaktan aciz durumda. Hükümet, toplumdaki siyasi gerilimi tırmandırma politikasından nema kapmayı umuyor. Ekonomik ve sosyal çöküşü gizlemeye, örtmeye çalışıyor.”

Anahtar Kelimeler
    Salı, 25 Haziran 2013 15:22

Bağlantılı Konular