Kılıçdaroğlu: Çiçek'in böyle bir yetkisi yok

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı temasları çerçevesinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ni (TOBB) ziyaret etti.

Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve üyelerle görüşen Kılıçdaroğlu, yaptığı açıklamada son derece verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek, "Sayın başkan ve arkadaşlarıyla sadece cumhurbaşkanlığı konusunda değil Türkiye ekonomisi konusunda da düşüncelerini bize aktardılar. Sayın başkanın ifade ettiği bir konu çok önemli; "Cumhurbaşkanlığı seçiminden huzurlu bir Türkiye bekliyoruz. Çünkü huzurlu bir Türkiye’de üretim, ihracat yaparız, istihdam yaratırız"’ diyor. Aynı görüşü paylaşıyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanlığı makamına oturacak kişinin Türkiye'nin birliği ve dirliği üzerinde duyarlılığını sürdürmesinin, Türkiye'de huzurun tesis edilmesi açısından devlet kurumlarının sağlıklı ve uyum içinde çalışmasını sağlamasının çok önemli olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Kendilerinin düşüncelerini aldık, kendilerine ve arkadaşlarına çok teşekkür ederim"diye konuştu.

"O tartışmalar geride kaldı"
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, TOBB'un 70. Mali Genel Kurulu açılışında yaşanan gerginliğin gündeme gelip gelmediği konusunda, "O tartışmalar geride kaldı. Zaman zaman düşüncelerimizi aktarırız. Demokrasi içinde kendi görüşlerimizi aktarmak, eleştirilerimizi yapmak en doğal hakkımız olarak kabul ediyoruz. Sayın Başkan da büyük bir olgunluk gösterdi zaten, eleştirileri büyük bir dikkatle dinledi. Sonuçta önemli olan şu; kurumların siyasetle olan diyaloğunun sağlıklı bir zemin üzerinde ilerlemesi hepimizin ortak beklentisi olmak durumdadır. Bu bağlamda iyi ilişkilerimizi bundan sonra da sürdüreceğiz" dedi.

"Cemil Çiçek'in böyle bir yetkisi yok"
Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in, CHP’nin Başbakan Erdoğan hakkındaki soruşturma önergesini içeriğinde tapeler olduğu gerekçesiyle iade etmesine ilişkin ise, "Sayın Cemil Çiçek'in böyle bir yetkisinin olduğuna inanmıyorum. Yasalar böyle bir yetkinin olmadığını açıkça belirtiyor. Sayın Çiçek'in bu davranışını doğru bulmadığımızı ifade etmek isterim" diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu: "Hizmetse burası da bir makam"
TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Hisarcıklıoğlu da açıklamasında, Kılıçdaroğlu'na ziyareti için teşekkür ederek, cumhurbaşkanlığı süreci konusunda isimler üzerinden değil, ilkeler üzerinden hareket edilmesini daha doğru bulduklarını belirtti. Bu sürecin itidalli bir şekilde tamamlanacağına inandıklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Böylece seçim sonucunda ülkemizde huzurun sağlanmasını arzu ediyoruz. Huzur bulalım ki iş dünyası olarak bizler de işimize odaklanalım, daha fazla üretim, yatırım, ihracat yapalım" dedi.

Hisarcıklıoğlu bir gazetecinin "Cumhurbaşkanı adayı olmazını isteyen TOBB üyeleri var. Sizin aklınızdan böyle bir şey geçiyor mu, teklif gelirse nasıl yanıt verirsiniz?" soruna da, "Eğer ülkeye hizmet etmek istiyorsanız TOBB Başkanlığı da bu konuda sizin büyük bir alan sunar. Ne mutlu ki bize Türk iş dünyasına, Türkiye'nin zenginleşmesine hizmet edecek bir makamdayız. Eğer hizmet etmek istiyorsanız burası da bir makam" yanıtını verdi.

Yaklaşık bir buçuk saat süren görüşme sırasında, Kılıçdaroğlu ve Hisarcıklıoğlu birlikte öğle yemeği de yedi. Kılıçdaroğlu'na ziyaretinde Genel Başkan Yardımcıları Erdoğan Toprak, Faik Öztrak, Aytun Çıray ve Genel Sekreter Gürsel Tekin de eşlik etti.

Haber: Gerçek Gündem

    Çarşamba, 04 Haziran 2014 17:15

Bağlantılı Konular