Ensar Vakfı'na bağlı, kaç kolej ve eğitim kuruluşu bulunmaktadır?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, Ensar Vakfı'nı Meclis gündemine taşıdı.

Aytun  Çıray'ın Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın cevaplaması istemiyle TBMM'ye verdiği  soru önergesi şöyle:

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA

1979 yılında kurulmuş olan, kurucu üyeliğini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın yaptığı, Genel Başkanlığını AKP İstanbul İl Genel Meclisi üyesi İsmail Cenk Dilberoğlu'nun ve Genel Başkan Yardımcılığı görevini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün damadı Mehmet Sarımermer'in yürüttüğü ve 16 Ağustos 2012 tarih ve Bakanlar Kurulu’nun 2012/3582 sayılı kararı ile Kamu yararına çalışan vakıf statüsüne erişen Ensar vakfının mütevelli heyeti üyeliğini de Ömer Dinçer'in oğlu ve Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın damadı üstlenmiştir. Vakfın kuruluş ve yönetim yapısı içinde yer alan bütün bu isimler Ensar Vakfı’na ilişkin basına da yansıyan bazı hususların aydınlatılmasını acil bir gereklilik haline getirmektedir.

Bu çerçevede;

Aşağıdaki sorularımın Anayasa'nın 98, içtüzüğün 96. Maddesi gereğince Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını rica ederim.

Dr. Aytun Çıray
İzmir Milletvekili

Ensar Vakfı'na bağlı, kaç kolej ve eğitim kuruluşu bulunmaktadır?

Ensar Vakfı'na ait yayınevinde basılan kitaplar Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda dağıtılmakta mıdır?

Vakfın MEB ile yaptığı ortak organizasyonlar nelerdir?

Urla Zeytineli Bölgesi'nde Devlet Hava Meydanları’na ait olan bu muhteşem kamp kârdan yüzde 33 hissenin devlete ödenmesi kaydıyla 3 yıllığına bölgede yaşayan bir vatandaşa ihale ile verilmiş olmasına rağmen, sözleşme  neden 1.5 yıl dolmadan iptal edilerek bu şahıstan alınmıştır?

Ensar Vakfı Yöneticilerinin geçtiğimiz günlerde bu kampı ziyaret ettikleri ve Kampın kendilerine verildiği ve gençler için eğitim merkezi yapacakları iddiaları doğru mudur?

Ensar Vakfı, Başbakan'ın Urla'daki villalarının bulunduğu çok kıymetli arazi olan Zeytineli bölgesindeki bu kampı ne zaman açacaktır?"

    Çarşamba, 04 Haziran 2014 11:24

Bağlantılı Konular