Kılıçdaroğlu DİSK'i ziyaret etti

DİSK'i ziyaret eden CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Biz seçilecek cumhurbaşkanının herkes tarafından "işte bu benim cumhurbaşkanım olabilir" diyeceği bir kişi olmasını arzu ediyoruz" dedi.

"Toplumun her kesimini kucaklayan, barış dilini kullanan, toplumu kutuplaştırmayan, hukukun üstünlüğüne inanmış, örgütlü toplumdan yana her soruna dikkatle eğilen bir cumhurbaşkanına ihtiyacımız var"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, beraberindeki Genel Başkan Yardımcıları Erdoğan Toprak, Yakup Akkaya ve Aytun Çıray ile  DİSK'i ziyaret etti, DİSK  Genel Başkanı Kani Beko ve yönetim kurulu üyeleriyle görüştü.

Meslek kuruluşlarını ve sivil toplum örgütlerini ziyaret ederek, onların görüşlerini aldıklarını belirten Kılıçdaroğlu  ziyaret  sonrası açıklamalarda bulundu.  Kılıçdaroğlu, "Gerçekten de toplumun her kesimini kucaklayan barış dilini kullanan, toplumu kutuplaştırmayan bir cumhurbaşkanına ihtiyacımız var. Hukukun üstünlüğüne inanmış, örgütlü toplumdan yana her soruna dikkatle eğilen bir cumhurbaşkanına ihtiyacımız var.

Yasaya göre 20 milletvekil imzasıyla bir cumhurbaşkanı adayı önerilebiliyor. Ama, halka gidilecek ve halk sonunda bir tercihte bulunacak. DİSK'in Sayın Başkanı bu konuya dikkati çekti, çağdaş demokrasilerde güçler ayrılığı ilkesi vardır. Bütün yetkiler bir kişi de toplanmamıştır, yasama, yargı ve yürütme dediğimiz bizim anayasamızda da yer alan ve üçü de milli iradeyi kullanıyor, bir güçler dengesi vardır. Daha sağlıklı bir toplum oluşturmak için, hukukun üstünlüğünü egemen kılmak için böyle bir yöntem, insanoğlunun ulaştığı son yöntem demokrasilerde. Bizden daha ileri toplumlarda dördüncü bir kuvvet var o da medya. Halkın gözü ve kulağı olan, sesi olan bir de medya var. Bizde medya maalesef büyük ölçüde iktidarın kontrolüne girdiği için bağımsız bir medyadan, bütün alanlar için söylüyorum söz etmek mümkün değil"
  dedi.

Türkiye'de yasama, yargı ve yürütme arasında sağlıklı bir ilişki olduğunun ifade edilemeyeceğini de belirten  Kılıçdaroğlu, seçilecek cumhurbaşkanının bütün bu dengelerin sağlıklı çalışması için çaba harcayacak bir kişi olması gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

"Toplumsal denge fren gözetimini dikkate almalı, toplumsal dengeleri dikkate almalı, uyumsuzlukları dikkate almalı ve devletin sağlıklı işleyen bir saat çalışmasına önayak olmalıdır. Cumhurbaşkanı bunu sağlarken, bilgili, birikimli olmalı, dünyayı, ülkemizi, insanımızı, sorunlarını bilmeli. Sizlerin ifade ettiği düşünceyle aslında aramızda büyük bir paralellik var. Herhangi isimlendirme şu aşamada söz konusu değil doğal olarak ama önümüzdeki süreç içinde bu isimlendirme de büyük ölçüde gerçekleşmiş olacaktır. Biz seçilecek cumhurbaşkanının herkes tarafından "işte bu benim cumhurbaşkanım olabilir" diyeceği bir kişi olmasını arzu ediyoruz. Türkiye'de bu koşulları taşıyan çok kişi var. Toplumu kutuplaştırmamış, herkesi kucaklamış, bugüne kadar yaptığı çalışmalarla önemli başarılar sağlamış, dünyayı iyi bilen, bilgi birikimi olan elbette insanlarımız var, bu adayları önüne getireceğiz."

Kılıçdaroğlu, adaylarını belirledikten sonra tekrar DİSK'i ziyaret ederek, destek isteyeceklerini de söyledi.

DİSK de Türkiye'nin önümüzdeki dönemdeki gündeminin cumhurbaşkanlığı seçimleri olacağını belirtti. Hangi adayın cumhurbaşkanlığı için uygun isim olduğu tartışmalarının bugünden başladığını değerlendiren DİSK Genel Başkanı Beko, ağustos ayında sadece bir aday tercihi yapılmayacağını belirtti.

Beko, "Sandıktan ya bir Başkan ya da bir cumhurbaşkanı çıkacaktır. Bu noktada eşitlikçi, özgürlükçü, halkçı, kamucu bir cumhuriyet isteyen bizler, ağustos ayında bir cumhurbaşkanı değil, başkan seçilmesine kesinlikle seyirci kalamayız" dedi

    Pazartesi, 02 Haziran 2014 16:54

Bağlantılı Konular