"Sorumlular hesap verene kadar Korkmaz ailesinin yanında olmaya devam edeceğiz"

Sezgin Tanrıkulu: "Doğrudan Başbakan'ın beyanatları sonucu yaşanan linç olayı Türkiye tarihine kara bir leke olarak kazınmıştır"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın uğradığı saldırının birinci yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptı.

Sezgin Tanrıkulu açıklamasında şöyle dedi:

"Bugün 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın uğradığı saldırı sonucu ağır yaralanmasının birinci yıldönümü. Bundan bir yıl önce, doğrudan Başbakan'ın beyanatları sonucu yaşanan bu linç olayı Türkiye tarihine kara bir leke olarak kazınmıştır.

 Ali İsmail Korkmaz, Anayasa'da teminat alınmış olan toplu gösteri ve yürüyüş hakkını kullandığı halde 2 Haziran 2013 tarihinde böylesi bir linçe maruz kalmıştır. Ali İsmail'in 38 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitirmesi münferit bir olay değil, AKP hükümetinin demokratik taleplere karşı gösterdiği tutumun genel halidir. Gezi olayları sırasında yaşanan yargısız infazlar ve 8 bine yakın yurttaşın yaralanması da bu tutumun sistematikliğini ortaya koymaktadır.

Aramızdan gencecik fidanları alan bu şiddet siyaseti elbette ilelebet devam etmez. Türkiye'de yaşam hakkına yönelik bilinçli saldırıların son bulması ve başka Ali İsmail'lerin ölmemesi için demokrasi, eşitlik ve özgürlük mücadelesinden hiçbir biçimde vaz geçmeyeceğiz.

Aynı şekilde Ali İsmail Korkmaz'ı linç eden polis ve sivillerin, "polise emri ben verdim" diyenlerin, Ali İsmail'e hastanede doğru-dürüst teşhis koymayıp onu evine yollayanların adalet karşısında hesap vermesi için de hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz. Adalet sağlanana, sorumlular hesap verene kadar Korkmaz ailesinin yanında olmaya devam edeceğiz!"

    Pazartesi, 02 Haziran 2014 15:27

Bağlantılı Konular