Kılıçdaroğlu Türkiye Emekliler Derneği'ni ziyaret etti

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanı'nın temel özelliklerinden birisi de sorumsuzluğudur. Vatana ihanet dışında cumhurbaşkanları sorumlu değillerdir. Bunun nedeni de cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan kişinin bütün Türkiye'yi temsil etmesi, huzuru, barışı, birlikteliği, gönül beraberliğini sağlayan bir kişi olmasıdır" dedi.

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu yardımcıları Erdoğan Toprak, Aytun Çıray ve Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ile birlikte Türkiye Emekliler Derneği'ni ziyaret ederek, Genel Başkan Kazım Ergün ve yöneticilerle görüştü.

Basına kapalı yapılan görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, kendisinin de İşçi Emeklileri Derneği ile uzun süre birlikteliği olduğunu hatırlattı.

Türkiye Emekliler Derneği’nin, Türkiye'nin en büyük sivil toplum örgütü olduğunu ve 620 bin üyesi bulunduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Emeklilerin sorunlarıyla, herzaman her ortamda yakından ilgilenmeye çaba gösterdim, çünkü dediğim gibi geçmişten gelen birlikteliğimiz var. Emeklilerin ilk kez bir sosyal güvenlik kurumunda, yönetiminde görev almalarını sağlayan düzenlemeleri başlatan biriyim bundan da ayrıca mutluluk duyuyorum" dedi.

Önlerinde bir cumhurbaşkanlığı seçimi olduğunu ve ilk kez cumhurbaşkanını halkın seçeceğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Dolayısıyla Türkiye'nin en büyük sivil toplum kuruluşunun görüşünü almak bizim için çok çok önemli. Bu vesileyle arkadaşlarımla buraya geldik. Sayın Başkan ve yönetim kurulu üyelerinin görüşlerini aldım. Sayın Başkan zaten açıkladı nasıl bir cumhurbaşkanı istediklerini. Cumhurbaşkanının içeceği yemini bile burada okudu. Gerçekten cumhurbaşkanının tarafsızlığı, bütün toplumu kucaklaması çok çok önemli. Cumhurbaşkanının temel özelliklerinden birisi de sorumsuzluğudur. Vatana ihanet dışında cumhurbaşkanları sorumlu değillerdir. Anayasa Cumhurbaşkanını böyle tanımlamıştır. Nedeni de cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan kişinin bütün Türkiye'yi temsil etmesidir. Huzuru, barışı, birlikteliği, gönül beraberliğini sağlayan bir kişi olmasıdır. Biz bu bağlamda sayın Başkan'ın ve emeklilerin görüşlerini not ettik. Aday belirlerken sizin bu görüşlerinizi de mutlaka dikkate alacağız."

Kılıçdaroğlu, Devlet Bahçeli ile görüşmesi hatırlatılarak, "HDP ile görüşmeniz olacağını biliyoruz, randevu takvimi belli mi?" yönündeki bir soru üzerine, önceliği sivil toplum kuruluşlarına ve meslek odalarına verdiklerini söyledi.

Bu kurumlarda oy kullanacak geniş bir kitle olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Dolayısıyla onların nasıl bir cumhurbaşkanı arzu ettiklerini, istediklerini bilme ihtiyacı duyduk. Bütün çabamız bunun üzerine inşa edildi. Daha sonra elde ettiğimiz veriler, bilgiler, görüşler ışığında siyasal partilerle de görüşeceğiz ve bu bilgileri onlara da aktaracağız, "böyle bir tablo ortaya çıktı" diye. Siyasi parti yöneticileriyle yaptığımız görüşmelerde bu bilgileri onlara aktarmayı önemli görüyoruz, o nedenle ziyaretimizin çerçevesini böyle belirledik."

Ergün de Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyetin derneklerini ziyaretlerinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Derneklerinin gönüllü bir sivil kuruluş olduğunu vurgulayan Ergün, Soma’daki faciada hayatını kaybeden madencilere de başsağlığı diledi.

Seçilecek cumhurbaşkanı ile emekliler olarak kendilerinin söyleyecekleri olduğunu dile getiren Ergün, emeklinin içinde yaşadığı sıkıntıların belli olduğunu kaydetti.

Türkiye'de 10 milyonun üzerinde emekli olduğunu hatırlatan Ergün, "Ama emeklileri hiç kimse "yaşı 70 işi bitmiş insanlar" olarak görmesin. Ülkenin her meselesinde fikir beyan edecek insanlarız. Malumunuz Ağustos ayında cumhurbaşkanlığı seçimleri var, halkı temsil edecek en tepedeki insanın, herkesi kucaklayan, sevgisini kazanmış insan olmasını temenni ediyoruz" dedi.

Ergün, "Sonuçta herkesi kucaklayan, tarafsız davranan ve her konuda bizzat ilgilenen insan olmasını arzu ediyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin de bir gerginlik ortamında geçmemesini temenni ediyoruz" diye konuştu.

Ergün, emeklilerin sorunlarıyla ilgili bir dosyayı da Kılıçdaroğlu'na verdi.

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye Emekliler Derneği Genel Merkezi’ni ziyaretinde  Genel Başkan Yardımcıları Erdoğan Toprak, Aytün Çıray ve TBMM CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de yer aldı.

    Cuma, 30 May 2014 17:54

Bağlantılı Konular