"Gezi Parkı protestolarının birinci yıldönümünde gerçekleştirilmek istenen demokratik gösterilere saygı duyulmalıdır"

Sezgin Tanrıkulu: "Protestolara karşı yürütülen sindirme politikası sırasında gençlerin ölümüne sebep olanlar hâlâ cezalandırılmamıştır"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu yaptığı yazılı açıklamada "Bilinmelidir ki gençlerin ölümüne, binlerce yurttaşın yaralanmasına sebep olanlar er veya geç yargı önünde bunun hesabını vereceklerdir! Gezi parkı protestolarının birinci yıldönümünde gerçekleştirilmek istenen demokratik gösterilere saygı duyulmalıdır. Hükümetin, toplu gösteri ve yürüyüş hakkını engellemeye hakkı yoktur. Nitekim bu hakkın engellenmesi dolayısıyla Türkiye defalarca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nce mahkûm edilmiştir" dedi. Tanrıkulu açıklamasının devamında şöyle dedi:

"Geçtiğimiz yıl 27 Mayıs'ta başlayıp haftalarca devam eden Gezi Parkı protestolarında yüzbinlerce yurttaş, demokratik ve Anayasal haklarını kullanmışlardır. Fakat bu hakkın kullanımına eşi benzeri görülmemiş bir müdahaleyle cevap verilmiş ve kolluk güçlerinin Türkiye'nin her yerinde kullandığı şiddet sekiz kişinin yaşamını yitirmesine sebep olmuştur. Protestolar sırasında 8 bini aşkın yurttaş da yaralanmıştır.

Gezi Parkı protestoları yurttaşların özgürlük ve demokrasi taleplerinin dile getirildiği barışçıl bir tepki olmasına rağmen hükümet tarafından provoke edilmiş ve yurttaşlar karşı karşıya getirilmeye çalışılmıştır.

Protestolara karşı yürütülen sindirme politikası sırasında gençlerin ölümüne sebep olanlar hâlâ cezalandırılmamıştır. Ancak bilinmelidir ki gençlerin ölümüne, binlerce yurttaşın yaralanmasına sebep olanlar er veya geç yargı önünde bunun hesabını vereceklerdir!

Gezi Parkı protestolarının birinci yıldönümünde gerçekleştirilmek istenen demokratik gösterilere saygı duyulmalıdır. Hükümetin, toplu gösteri ve yürüyüş hakkını engellemeye hakkı yoktur. Nitekim bu hakkın engellenmesi dolayısıyla Türkiye defalarca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nce mahkûm edilmiştir.

Eğer hâlâ birazcık sağduyusu kaldıysa hükümetin, İçişleri Bakanlığı'nın yarın (1 Haziran) ve sonrasında gerçekleştirilecek demokratik gösterilere, anmalara yönelik engellemelere başvurulmaması gerekmektedir. Aksi halde gerçekleşecek her türlü hak ihlalinin sorumlusu yine AKP iktidarı olacaktır.

Bu vesileyle Gezi Parkı protestoları sürecinde yaşamını yitiren gençleri saygıyla anıyor, ailelerine, yakınlarına, sevenlerine sabır diliyorum. Gezi protestoları sırasında gençlerin uğrunda can verdiği demokrasi ve özgürlüğü eninde sonunda yakalayacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın!

Kazanan barış, demokrasi ve özgürlük yanlıları, savunucuları olacaktır! Kazanan Gezi ruhu olacaktır!"

    Cuma, 30 May 2014 15:45

Bağlantılı Konular