CHP'den MÜSİAD'a ilk ziyareti Kemal Kılıçdaroğlu yaptı

CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile MÜSİAD Başkanı Olpak görüşmeden sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu: Sadece cumhurbaşkanlığı olayını değil onun dışında ülkenin, dünyanın genel sorunlarını da tartıştık, konuştuk, karşılıklı düşüncelerimizi aktardık. Son derece memnunum.

Kuşkusuz her siyasal parti bir cumhurbaşkanı adayı belirleyecek yasa gereği. Öneri de bulunacak. Keşke bu öneride halkında cumhurbaşkanı adayı seçme olanağı olabilseydi. Yasa böyle bir olanağı tanıyabilseydi. Ama bu olmuyor. Ama biz adayımızı belirlerken elbette ki sivil toplum kuruluşlarının beklentilerini öğrenmek istiyoruz. Onlar nasıl bir cumhurbaşkanı profili istiyorlar, düşüncelerini almak istiyoruz. Bu vesileyle geldik. Sayın Başkan ve değerli arkadaşlarıyla birlikte onların görüşlerini aldık. Kendilerine teşekkür ediyoruz.

Nail Olpak (MÜSİAD Başkanı): Öncelikle genel konuları da gerçekten konuşmuş olmaktan bizde Genel Başkan Yardımcılarımızla birlikte mutlu olduk. Bir iki temel konuyu günlük siyaset dışında ifade etmek istiyorum. Baktığımızda bu tür değerlendirmelerde Türkiye’de aslında yaşanan sorunun temelinde bizim kurallar ve kurumlardan ziyade zaman zaman kişiler ve olaylar üzerinde yaptığımız değerlendirmelerin duygusal sonuçları sebebiyle hata yaptığımızı görüyoruz. Amacımız daha ziyade kurallar ve kurumlarla gidilebilirse herhalde daha doğru olacak kanaatindeyiz.

İkincisi, Sayın Genel Başkanımızın ifade etmiş olduğu halkın da önerisi MÜSİAD'ın hazırlamış olduğu bir anayasa önerisi vardı vaktiyle. O öneri içerişimde de yer almış bir husustu. Elbette siyasi partilerimizin yanı sıra bizde gerçekten bunun doğru olacağını düşünüyoruz. Ama bugün gelinen sistem içerisinde 7 yıl önce gerçekleştirilmiş bir referandum ve o referandum neticesinde halkın oylarıyla seçilecek bir cumhurbaşkanlığı seçim sistemiyle karşı karşıyayız. Zaman zaman bu sisteme ilişkinde elbette görüşler ifade edilecektir. Ancak biz şunu en azından düşünüyoruz. Bu konu güncel bir konu değildir artık. Güncelliği 7 yıl önce tartışılmıştır. Tüm taraflar o günün kanaat önderleri, siyasi partiler bunu gündeme getirmişlerdir. Netice de milletimiz bir karar vermiştir.

Belki şu düşünülebilir; o günün şartlarında o referanduma gidilecek alt yapı oluşturulmasaydı belki o günün o 367 tartışmaları kişiye endeksli gibi algılanmasaydı çok daha farklı ya da sağlıklı sonuçlara gidilebilir miydi? Ama bunun Türkiye'nin bu konuda da alınacak dersleri olduğunu düşünüyoruz hepimizi katarak.

Bu noktada halkın vereceği karara saygılıyız. Elbette kendilerinin ziyareti çerçevesi içerisinde kişiler bazında bir konuşmayı hiçbir zaman gündeme getirmedik. Kişilerden ziyade nasıl adayların ülke için doğru kişiler olabileceği bazında, temel prensipler bazında bir görüşmemiz oldu.

Bu noktada gerçi yukarıda fırsat bulamadık ama ben şunu da ifade etmek isterim; Türkiye'nin bundan sonraki süreç içerisinde bir başka gündem maddesinin de mevcut parlamenter sistemimiz içerisinde kuvvetler ayrılığı diye ifade edilen ama maalesef uygulamasında çok kuvvetler ayrılığı şeklinde değil de kurgusundan da kaynaklanan nerdeyse kuvvetler karmaşası şeklinde giden sisteminde tekrar bir masaya yatırılmasını ülkemizin geleceği açısından doğru olduğunu düşünüyoruz. Bunu çok kısa bir şekilde ifade etmek isteriz.

Ana ve muhalefet partilerimiz bizim sistemimizin olmazsa olmazlarıdır. Yukarıdaki sohbetimizde Sayın Genel Başkanda ifade ettiler. Her ülke bir rejimle ifade edilir dediler. Aynı ifadeleriyle söylemek istiyorum. Ama demokratik rejimlerin farkı o sistemlerin içerisinde muhalefet partilerinin olmasıdır. Doğrudur gerçekten. Muhalefet partileri de sistemi kontrol etmek adına, yürüyen iktidarı denetleyebilmek adına muhalefet görevlerini en uygun şekilde sonuna kadar yerine getireceklerdir. Bunu yaparken de hem eleştirilerini yapacaklardır hem de iş ailemi olarak bizim beklentilerimiz eleştiriler yanında çözüm önerilerini de daha sıklıkla dile getirilmesidir.

Zaman zaman farklı değerlendirilebilir bu çözüm önerileri hükümete destek gibi. Hayır. Netice de halkın yararına olanı bizim milletimiz değerlendirecektir diye düşünüyoruz. Biz iş alemi olarak huzur, güven, istikrarın, sükunun olduğu ortamları çok tercih eden bir yapı içerisindeyiz. Sermaye bunu arzu eder. Gerilimden uzak olmayı sağlayacak bir lisana kimler katkı sağlayabilirse hepsine müteşekkiriz. Bu konudaki dileklerimizi de ifade etmek istiyoruz. Ben bu noktada cumhurbaşkanlığı seçimimizin milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Henüz ortada adaylarımız yok. Adaylar geldikten sonraki değerlendirmeleri de daha sonraki dönemde yaparız.

Çok teşekkür ederim.

Soru: Cumhurbaşkanlığı seçimlerine çok kısa bir süre kaldı. CHP'nin iki isim üzerinde konuştuğu, cumhurbaşkanlığı adayları üzerinde fikir teatisinde bulunduğu gazetelere ve basına yansıyan haberler var. Sayın Kılıçdaroğlu, acaba bu iki kişi üzerinde mi konuşuluyor yoksa çoklu bir seçenek mi var? Yoksa tek bir aday üzerinde anlaşılmış mıdır?
Kemal Kılıçdaroğlu: Gazeteleri bizde okuyoruz. Doğrudur. Birden fazla aday var. Daha doğrusu aday olmak isteyenler var. Bizim aday olmasını arzu ettiklerimiz var. Ama sonuçta buna partinin yetkili organları karar verecek. Önümüzdeki süreç tabi gittikçe daralıyor. Bu süreç içinde bizde çalışmalar yapıyoruz. Özellikle meslek kuruluşlarına, sivil toplum örgütlerine gelmemim nedeni de bu. Daha sağlıklı, daha tutarlı, toplumun her kesiminin onay verebileceği bir cumhurbaşkanı adayı belirlemek istiyoruz. İsimler bazında herhangi bir tartışma yapmadık. Yapmayı da doğru bulmuyoruz aslında. Eğer meslek kuruluşlarından, sivil toplum örgütlerinden bizim arzu ettiğimiz nitelikler seslendirilirse ki büyük ölçüde seslendiriliyor o niteliklere uygun bir cumhurbaşkanı adayı belirlemek istiyoruz. Böyle adayımızın geniş halk kitleleri tarafından kabul görecek bir aday olmasını istiyoruz. Özel olarak a, b, c diye bir tanımlama bu aşamada doğru değil. Doğru bulmuyoruz.

Soru: Yarın MHP ile görüşeceksiniz. Somut olarak kendisiyle görüşürken bir isim önerecek misiniz?
Kemal Kılıçdaroğlu: Hayır. Herhangi bir isim dile getirmeyeceğiz. Sayın Bahçeli'yi dinleyeceğiz. Sayın Bahçeli'nin de yaptığı temaslar var. Benimde yaptığım temaslar var. Ben Sayın Genel Başkana yaptığım temaslar sonucu edindiğim izlenimleri aktaracağım. Büyük bir olasılıkla Sayın Bahçeli'de aktaracak. Ama isim verilecek mi verilmeyecek mi o konuda benim yorum yapmam doğru olmaz.

Soru: Çatı aday konuşulacak mı?
Kemal Kılıçdaroğlu: Sayın Bahçeli gelecek, dolayısıyla kendisi nelerden söz edecek onu bilmiyoruz. Siz nasıl merak ediyorsanız bende merak ediyorum.

Soru: CHP Genel Başkanı ilk defa mı geliyor MÜSİAD’a?
Nail Olpak (MÜSİAD Başkanı): Evet. İlk ziyaretdir. Teşekkür ediyorum kendilerine.
Kemal Kılıçdaroğlu: Teşekkürler arkadaşlar.

    Perşembe, 29 May 2014 15:36

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica