"Ambulansların alkollü ve alkolsüz hasta ayrımı yapmasının sebebi nedir?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekipleri tarafından alkollü olduğu öğrenilen bir şahsın hastaneye götürülmesi için ambulans istenmesine rağmen 112 acil servis ekiplerinin alkollü kişiyi hastaneye götürmedikleri iddiasını TBMM'ye taşıdı.

Ağbaba tarafından Sağlık Bakanı'na yöneltilen soru önergesi şöyle:

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Veli AĞBABA
Malatya Milletvekili

26 Mayıs 2014 tarihinde Malatya Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekipleri tarafından  alkollü olduğu öğrenilen bir şahsın hastaneye götürülmesi için ambulans istenmesine rağmen 112 acil servis ekiplerinin alkollü kişiyi hastaneye götürmeyeceklerini belirttikleri ifade edilmektedir. Asayiş ekiplerinin ambulans talebinin reddedilmesinin ardından emniyet merkez telsizinden ikinci  kez anons edilerek 112 Acil Ambulans istenmiş, ancak 112 Acil servisi ambulans göndermeyi ikinci kez reddetmiştir. Ambulans gelmeyince alkollü kişi Nöbetçi Emniyet Müdürünün talimatıyla resmi ekip aracıyla hastaneye götürülmüş, yaşanılanlar ise tutanak altına alınmıştır.

Bu çerçeveden hareketle;

1-112 Acil Servis ambulanslarının alkollü vatandaşlara hizmet vermelerini yasaklayan bir talimatınız var mıdır? Var ise sebebi nedir?
2- Ambulansların alkollü ve alkolsüz hasta ayrımı yapmasının sebebi nedir?
3- Türkiye genelinde bugüne kadar benzer olayla  karşılaşılmış mıdır? 112 Acil servis ekipleri Türkiye'nin her yerinde aynı uygulamayı yapmakta mıdır? Hangi şehirlerde alkollü kişiler için ambulans gönderilmemektedir?
4-112 Acil servis ekipleri şayet olay yerine gitmişlerse müdahale edecekleri kişiye alkol muayenesi yaptıktan sonra mı hastaneye götürmektedir? Alkol sınırını geçen vatandaşlar olay yerinde mi bırakılmaktadır?
5- Alkollü vatandaşa ambulans gönderilmemesi mahalle baskısının devlet kurumlarına yansıması anlamına mı gelmektedir?
6- Malatya'da olayın olduğu tarih ve saatte, 112 Acil Servis merkezinde kaç ambulans ve ekip bulunmaktadır?"

    Çarşamba, 28 May 2014 17:51

Bağlantılı Konular