Bülent Tezcan: "Sicili bozuk Bakan yine iş başında"

"Yargıya müdahale ettiği için hakkında İzmir ve Adana Başsavcılıklarınca fezleke düzenlenen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ , kendisini yargının yerine koymaya devam ediyor!  Bozdağ, yaptığı açıklamayla Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayımız Mansur Yavaş'ın bireysel başvuru sonucunu şimdiden tayin etmek istiyor."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın , Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş'ın başvurusu üzerine AYM'nin YSK'dan bilgi istemesiyle ilgili, "Umarım Anayasa Mahkemesi işin esasına girmeden bunu reddeder. Eğer işin esasına girerek bir karar verirse, Anayasa'yı da kendi kuruluş kanununu da çiğnemiş olur" sözlerine tepki gösterdi.

Bülent Tezcan'ın yazılı açıklaması şöyle:

"Sicili bozuk bakan yine iş başında.

Yargıya müdahale ettiği için hakkında İzmir ve Adana Başsavcılıklarınca fezleke düzenlenen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kendisini yargının yerine koymaya devam ediyor!

Bozdağ, yaptığı açıklamayla Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayımız Mansur Yavaş'ın bireysel başvuru sonucunu şimdiden tayin etmek istiyor.

Anayasa Mahkemesine akıl vermek Bozdağ'ın işi değildir.

Anayasa'nın 9. Maddesi Yargı yetkisini Türk milleti adına bağımsız mahkemelerin kullanacağını hükme bağlamıştır. Yine Anayasa’nın 138. Maddesine göre; "hiçbir organ, makam, merci ya da kişi yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez; tavsiye ve telkinde bulunamaz."

Bozdağ'ın yaptığı açıklama Anayasal suçtur.
AYM'nin hakkaniyete uygun karar vereceğini temenni ediyoruz."

    Çarşamba, 28 May 2014 17:27

Bağlantılı Konular