"Adalet Bakanı olarak yapmış olduğunuz açıklamanın yargı bağımsızlığına müdahale olduğunu düşünüyor musunuz?"

Veli Ağbaba, Bakan Bozdağ'ın Mansur Yavaş'ın başvurusu hakkında Anayasa Mahkemesi'nin ek bilgi talep etmesi üzerine yaptığı açıklamanın açıkça yargıya müdahale olduğunu belirterek ilgili bakana bir soru önergesi yöneltti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a yönelttiği yazılı soru önergesi şöyle:

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Veli AĞBABA
Malatya Milletvekili

Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Mansur Yavaş'ın Ankara'daki yerel seçimlere "hile karıştığına" yönelik Anayasa Mahkemesi’ne yapmış olduğu bireysel başvuruya ilişkin mahkemenin ek bilgi talebine yönelik yapmış olduğunuz açıklamalar basına yansımıştır.

Bu çerçeveden hareketle;

1- Adalet Bakanı olarak yapmış olduğunuz açıklamanın son yıllarda yürütme ve yargı arasında yaşanmakta olan gerilimi daha da tırmandıracağını ve yargı bağımsızlığına açık bir müdahale olduğunu düşünüyor musunuz? Bu şekilde, yargıya telkin ve tavsiyede bulunmanın kanunlara aykırı olduğunu düşünmüyor musunuz?
2- Yürütmenin yargı üzerindeki etkisinin her geçen gün artmasından duyulan endişenin uluslararası kurum ve kuruluşlar tarafından da sürekli ifade edildiği bir durumda, Anayasa Mahkemesi'nin bir kararına yönelik telkin ve görüşlerinizi açıklamanızın mevcut iddiaları desteklediğini düşünüyor musunuz?
3- Adalet Bakanı olarak yürütme, yargı, yasama arasında gün geçtikçe sorunlu hale gelen gerilimli ilişkiyi daha da artıran bu tip açıklamaların demokrasimize zarar verdiği konusundaki görüşleriniz nelerdir?"

    Salı, 27 May 2014 16:59

Bağlantılı Konular