"Okmeydanı Cemevi kasten mi hedef alınmıştır? Bununla nasıl bir amaç güdülmüştür?"

Sezgin Tanrıkulu, İçişleri Bakanı Ala'ya Okmeydanı Cemevi'nin kasten hedef alınıp alınmadığını sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesi şöyle:

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Efkan ALA tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin TANRIKULU
İstanbul Milletvekili

22 Mayıs'ta İstanbul Okmeydanı'nda, Okmeydanı Cemevi avlusunda bulunan Uğur Kurt, açılan ateş sonucu ağır yaralanmış ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmiştir. Medyaya da yansıyan görüntüler, Kurt'un hedef gözetilerek vurulduğunu ve herhangi bir eylem içinde olmadığını ortaya koymaktadır. Kurt'a ateş açan kolluk güçlerine ait olduğu ileri sürülen bazı görüntüler de medyaya yansımış ve kolluk güçlerinin sivillerin üzerine gerçek mermiyle ateş ettiği ifade edilmiştir.

Bu bağlamda,

1- Uğur Kurt'u hedef gözeterek vuran polis memuru hakkında herhangi bir işlem yapacak mısınız?
2- Herhangi bir gösteri içinde olmadığı halde Cemevi avlusunda vurulan Uğur Kurt, hangi maksatla hedef seçilmiştir?
3- Uğur Kurt'un kurban seçilmesiyle Alevi kimliği arasında nasıl bir bağlantı bulunmaktadır?
4- Kurt'un öldürülmesinden sonra 23 Mayıs'ta Recep Tayyip Erdoğan yaptığı bir konuşmada polis araçlarına yönelik molotoflu eylemlerden söz etti. Bu açıklamayla Kurt'un vurulmasını meşru mu göstermek istenmektedir?
5- Okmeydanı Cemevi kasten mi hedef alınmıştır? Bununla nasıl bir amaç güdülmüştür?
6- Biber gazı ve tazyikli sudan sonra, şimdi de yargısız infazlar mı sistematik bir müdahale yöntemi olarak belirlenmiştir?
7- Kolluk güçlerinin gerçekleştirdiği yargısız infazlardaki artış da gözetilerek, silah kullanma yetkilerinin sınırlandırılması için herhangi bir çalışmanız olacak mı?
8- 2002-2014 yılları arasında dur ihtarına uymama gerekçesi veya toplantı-gösteri yürüyüşlerine katıldığı için kaç yurttaş kolluk güçleri tarafından öldürülmüş, kaçı yaralanmıştır?
9- 2002-2014 yılları arasında, herhangi bir gösteriye katılmadığı halde, kolluk güçleri tarafından infaz edilen kişi sayısı kaçtır?
10- 2002-2014 yılları arasında kaç kolluk mensubu yargısız infaz dolayısıyla yargılanmıştır ve ceza almıştır? Bu davalardan beraat eden kolluk mensubu sayısı kaçtır?"

    Cumartesi, 24 May 2014 17:07

Bağlantılı Konular