Bülent Tezcan'dan seçim uyarısı

Bülent Tezcan, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tatil yörelerinde bulunacak vatandaşların tatillerini yapacakları ilçe ve illerde oylarını kullanması için birinci ikametgah adreslerini o bölgelere kaydırması gerektiğine dikkat çekti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci turu 10 Ağustos 2014 tarihinde, birinci turda çoğunluğun sağlanamaması halinde ikinci turu 24 Ağustos 2014 tarihinde yapılacaktır.

Seçimin yaz günlerine denk geliyor olması nedeni ile seçmenlerin oy kullanma günlerinde tatil yörelerinde bulunma ihtimali bulunmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı seçimi tarihinde ikamet adreslerinde bulunmayıp tatil yörelerinde bulunacak vatandaşların orada oy kullanmak istemeleri halinde Nüfus müdürlüklerine başvurarak tatil yörelerindeki adreslerini birinci ikametgah olarak kaydettirmeleri zorunludur.

Adres değişikliği yaptırmak için vatandaşların kayıtlarını aldırmak istedikleri adreslerinde oturduklarını gösterir bir belgeyi dayanak olarak sunmaları gerekmektedir. Bu belge, tapu senedi, elektrik, su internet faturası, kira kontratı vb. belgeler olabilir.

Vatandaşların, adres kayıtlarını, seçmen kütüklerinin askıya çıktığı tarihlerde de önce nüfus müdürlüğüne, oradan alacakları belge ile ilçe seçim kurullarına başvurmak suretiyle değiştirmeleri de mümkündür.

Adreslerini tatilde bulunacakları yörelere birinci ikametgah olarak aldırmayan vatandaşların orada oy kullanma imkanı bulunmamaktadır. Bu kişiler oy kullanmak için kayıtlı oldukları yere gitmek zorunda kalacaklardır. Bu nedenle vatandaşların bu konuya hassasiyet göstermeleri önemlidir."

    Perşembe, 22 May 2014 15:48

Bağlantılı Konular