Faruk Loğoğlu, Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki son olaylara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

"Çin halkının birlik ve dirlik içinde Sincan’daki sorunların üstesinden geleceğine inancımız tamdır."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki son olaylara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Loğoğlu'nun açıklaması şöyle:

"Çin Halk Cumhuriyeti'nin batısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşanan üzücü olaylarda can kayıpları olmaya devam etmektedir. Son olarak, 22 Mayıs'ta bölgenin başkenti Urumçi'deki bir pazar yerinde gerçekleştirilen bir saldırıda 30'dan fazla kişi hayatlarını kaybetmiş ve çok sayıda kişi de yaralanmıştır. Sincan bölgesi yakın geçmişte de benzeri müessif olaylara ve etnik nedenlerden kaynaklanan çatışmalara sahne olmuştur. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, hangi gerekçeyle olursa olsun ve kim yaparsa yapsın, şiddete başvurulmasına karşıyız. Çin halkına başsağlığı diliyoruz.

Biliyoruz ki, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin kalkınması, huzur ve istikrarı Çin Halk Cumhuriyeti'nin öncelik ve önem verdiği bir konudur. Temenni ve isteğimiz bölgenin bir an önce sükûnete kavuşması, bölgede yaşayan tüm etnik grupların özelliklerine saygı duyulması, bu bağlamda Uygurların haklarının gözetilmesi ve insan hakları ve eşitlik esasları üzerinden beklentilerinin karşılanmasıdır. Çin halkının birlik ve dirlik içinde Sincan’daki sorunların üstesinden geleceğine inancımız tamdır."

    Cuma, 23 May 2014 13:45

Bağlantılı Konular