Sezgin Tanrıkulu: "Gençlerden, çocuklardan elinizi çekin diyoruz!"

"Ve şunu da söylüyoruz ki, Uğur Kaymaz'dan Şerzan Kurt'a, Berkin Elvan'dan Uğur Kurt'a kadar infaz edilen tüm çocuklarımız ve gençlerimiz, sivil yurttaşlarımız için adalet mücadelemizden asla ödün vermeyeceğiz."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı açıklaması şöyle:

"22 Mayıs'ta İstanbul Okmeydanı'nda, Cemevi önünde vurularak öldürülen Uğur Kurt'un sorumluları bellidir. Medyaya da yansıyan görüntülerde görüldüğü üzere Uğur Kurt, Cemevi'nin avlusunda beklerken vurulmuştur. Görüntüler, Kurt'un hedef gözetilerek vurulduğunu ortaya koymaktadır.

Tayyip Erdoğan TMMOB'un genel kurulunda "ben diktatör olsaydım sokaklarda rahatça gezemezdiniz" dediği dakikalarda vuruldu Uğur Kurt. Kolluk güçlerinin sınır tanımayan şiddet kullanımı yüzünden artık sokaktaki yurttaşın bile can güvenliği kalmamıştır.

Kolluk güçlerinin yaptığı infazlara yönelik cezasızlık artık kamuoyunun taşıyamayacağı kadar derinleşmiş bir yaradır. Gezi olayları sırasında yaşanan infazları "polise emri ben verdim" diyerek savunan Tayyip Erdoğan, yaşananların doğrudan sorumlusudur. Uğur Kaymaz'dan Uğur Kurt'a kadar, on yılı aşkın süredir Türkiye'de yaşanan sayısız yargısız infaz bizzat AKP iktidarları tarafından savunulmuş ve failler korunmuştur.

Ama "artık yeter" diyoruz! Gençlerden, çocuklardan elinizi çekin diyoruz!

Ve şunu da söylüyoruz ki, Uğur Kaymaz'dan Şerzan Kurt'a, Berkin Elvan'dan Uğur Kurt'a kadar infaz edilen tüm çocuklarımız ve gençlerimiz, sivil yurttaşlarımız için adalet mücadelemizden asla ödün vermeyeceğiz.

Bu infazların hesabı mutlaka ama mutlaka verilecek ve sorumlular yargı önüne çıkarılarak cezalandırılacaktır!

Bu vesileyle Uğur Kurt'un acılı ailesine, sevenlerine, demokrasi, özgürlük ve eşitlik mücadelesi yürüten herkese başsağlığı diliyorum."

    Cuma, 23 May 2014 13:37

Bağlantılı Konular