"Saada Darwich ve çocuklarına ateş açılması emrini kim vermiştir?"

Sezgin Tanrıkulu, Suriye'den Türkiye'ye geçmeye çalışan bir aileye ateş açılması sonucu yaşamını yitiren Saada Darwich ile ilgili soru önergesi verdi.


CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Milli Savunma Bakanı İsmet YILMAZ tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin TANRIKULU
İstanbul Milletvekili

18 Mayıs'ta Suriye'den Türkiye'ye geçmeye çalışan bir aileye açılan ateş sonucu 28 yaşındaki iki çocuk annesi Saada Darwich öldürülmüştür. İddiaya göre Darwich vurulduktan sonra iki saat olay mahallinde tutulmuştur. Türkiye-Suriye sınırından silahlı grupların rahatlıkla giriş-çıkış yaptıklarına dair ciddi bilgiler olmasına karşın, sivillere yönelik bu tür infazların yapılması dikkat çekicidir.

Bu bağlamda;

1- Saada Darwich ve çocuklarına ateş açılması emrini kim vermiştir?
2- Darwich'in infaz edildikten sonra iki saat boyunca hastaneye götürülmeyip olay mahallinde bırakılmasının sebebi nedir ve bu emri kim vermiştir?
3- Şırnak Valisi, olayın bir "yanlış anlaşılma" sonucu gerçekleştiğini açıklamıştır. Bu nasıl bir "yanlış anlaşılma"dır? Yanlış anlaşılmaya sebep veren sorumlular kimlerdir ve haklarında ne tür bir işlem yapılacaktır?
4- Anneleri gözlerinin önünde infaz edilen iki çocuk için herhangi bir çalışma başlatılmış mıdır?
5- Saada Darwich gözaltına alınabilecekken, neden infaz edilmiştir? Sınırdan geçmenin cezası ölüm müdür?
6- Son üç yıl içinde Suriye'den Türkiye'ye geçmeye çalışırken infaz edilen sivillerin sayısı kaçtır? Bu konuda başlatılmış herhangi bir soruşturma-kovuşturma var mıdır?
7- Suriye'deki iç savaştan dolayı Türkiye'ye kaçan sivillerin üzerine ateş açılması konusunda bakanlık, Genelkurmay Başkanlığı veya Mülki Amirlik tarafından sınır muhafız birliklerine verilmiş herhangi bir emir-talimat bulunmakta mıdır?

    Çarşamba, 21 May 2014 12:44

Bağlantılı Konular