"TİB'deki kozmik bilgilere yetkisiz erişim sağlandığı iddiaları doğru mudur?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Ulaştırma,Denizcilik ve Haberleşme Bakanı'na sordu: "Telekomünikasyon İletişim Başkanı ve Daire Başkanları hakkında bir TİB çalışanının Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduğu iddiaları doğru mudur? İddialar doğru ise, TİB çalışanı hangi gerekçe ve konu ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştur?"


Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi ELVAN tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. Sezgin TANRIKULU
İstanbul Milletvekili

Taraf gazetesinde 11.05.2014 tarih ve "TİB uzmanı, TİB başkanı hakkında suç duyurusunda bulundu" başlığıyla yayınlanan haberde Telekomünikasyon İletişim Başkanı ve Daire Başkanları hakkında bir TİB çalışanının Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğu iddia edilmektedir.

Bu bağlamda;

1- Telekomünikasyon İletişim Başkanı ve Daire Başkanları hakkında bir TİB çalışanının Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduğu iddiaları doğru mudur? İddialar doğru ise, TİB çalışanı hangi gerekçe ve konu ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştur?
2- TİB uzmanı tarafından TİB Başkanı hakkındaki iddialar ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır?
3- TİB Bilgi Sistemleri Dairesinde bulunan koordinatörlüklerde yapılan çalışmalara Başkanlık personeli olmayan kişiler eşlik etmiş midir?
4- TİB'e, personel harici kişilerin mesai saatleri dışında giriş-çıkış yaptığı iddiası doğru mudur? İddia doğru ise, personel harici kişilerin mesai saatleri dışında giriş-çıkış yapmasına göz yumanlar hakkında yasal işlem başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır?
5- TİB'deki kozmik bilgilere yetkisiz erişim sağlandığı iddiaları doğru mudur?
6- TİB'de bulunan kayıtlardan 17 Aralık tarihinden sonraki kayıtların silindiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise, kayıtları kim ya da kimler hangi gerekçe ile kimin talimatıyla silmiştir?
7- Sorumlular hakkında yasal işlem başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır?"

    Çarşamba, 14 May 2014 12:19

Bağlantılı Konular